‘128 milyar’ davasında münasebet: Albayrak hırsıza benzetildi

Posted by

Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın, “128 milyar dolar” tartışmasıyla ilgili CHP’ye karşı açtığı ve ana muhalefet partisinin 40 bin TL tazminata mahkûm edildiği davada istinaf gerekçeli kararını açıkladı.

İstanbul Anadolu 29. Asliye Hukuk Mahkemesi, geçen mart ayında CHP’nin 60 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetmişti. CHP’nin itirazını kıymetlendiren İstinaf itirazı reddetti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 4. Hukuk Dairesi, itirazı reddetti.

Buna nazaran İstinaf gerekçeli kararında, CHP’nin kurumsal hesabından 19 Şubat 2021’de paylaşılan “Merkez Bankası’nın 128 milyar doları kayıp, sorumlusu “damat firarda” isimli görüntüde, “hırsıza benzetildiği” gerekçesiyle Albayrak’ın ferdî gurur ve prestijine atak mahiyetinde olduğunu savundu.

DW Türkçe’deki habere nazaran kelam konusu görüntüde dolar işareti bulunan bir para çuvalı taşıyan gözleri kapalı bir hırsız figürünün kaçtığı, bu hırsız figürünün gerisinde çıkan yazıda “damat firarda” yazısı ile Albayrak’ın karikatürize edilerek hırsıza benzetildiği; tekrar banka kasası içinden çanta ile çıkıp giden grup elbiseli bir erkek figürünün gösterildiği gerisinde çıkan “damat firarda” yazısı ile tenkit sonlarının aşıldığı belirtildi.

İstinaf davacı Albayrak’ın tazminat talebinin kısmen kabulüne karar vererek, CHP’nin 60 bin TL manevi tazminat ödemesine hükmetti.

İstinafın tenkit olarak kabul etmediği kelam konusu konuşmalarda, “128 milyar dolar kayıp damat kayıp… 128 milyar doları kimler iç etmiştir… Devletin hazinesinin teslim edildiği bir damat ortadan kaybolmuş…Damat kaçtı gitti bedelini millet ödüyor” üzere tabirler yer almıştı.

Yargılama muhalefetin gündeme getirdiği Merkez Bankası rezervindeki 128 milyar dolara ne olduğuna ait bir sonuca varmıyor. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.