2 torunu olan çift tıpkı fakülteyi kazandı

Posted by

Kentte 35 yıl evvel evlenen Mahmut ve Ayşe Çakır çiftinin Şeyma ve Ahmet Enes isimlerinde iki çocukları dünyaya geldi. Bir kamu kurumunda çalışan Mahmut Çakır ile terzilik ve kantin işletmeciliği yapan eşi Ayşe Çakır, yıllarca hem iş hayatıyla hem de çocuklarını büyütmekle uğraştı. Bu süreçte eğitim hayatlarını tamamlayan çocuklardan Şeyma Engin sınıf öğretmenliği, Ahmet Enes ise arkeolog oldu. Mahmut Çakır da geçen yıl emekli oldu. Yıllardır hasretini çektikleri üniversite hayatını tatmak isteyen çift, yaptıkları hazırlık akabinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) girdi. Ayşe Çakır, 274.92, Mahmut Çakır ise 267.65 puan aldı. Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Bağlantı Fakültesi’ni kazanan çift, Halkla Bağlantılar ve Reklamcılık Kısmı’na yerleşti. Çakır çifti, çocukları ve torunları Yusuf Alp (6) ve Ali Aybars Engin (4) ile birlikte fakülteyi gezerek, öğrenci sıralarına oturup fotoğraf çektirdi.

‘HAYATI BİRLİKTE YAŞAMAK LAZIM’

Hayallerini gerçekleştirdiği için memnun olduğunu söyleyen Ayşe Çakır, “İki çocuğumuzu okutmak için birçok şeyden vazgeçtik. Artık onlar hayatlarını kurmaya başlayınca onların da dayanağıyla karı-koca birlikte hayatın devam ettiğini de göstermek istedik gençlere. İmza atarken yalnızca ‘iyi günde makûs günde, hastalıkta sağlıkta’ diyoruz ya, hayatı birlikte yaşamak lazım. Okulda da sınıfta da birlikte yaşamak lazım. Biz de eşimle bunun için uğraştık. Çok şükür nasip oldu. Tıpkı sınıfı birebir kısmı okuyacağız. Memnunuz. Bize ‘Okuyup da ne yapacaksın?’ diyenler oldu. Okumanın yaşı yok. Herkesin kesinlikle kendilerini geliştirmek için okuması gerekiyor” dedi.

‘HANIMIM BENDEN YÜKSEK NOT ALDI’

Eşiyle üniversite okuyacağı için çok heyecanlı olduğunu belirten Mahmut Çakır ise “Bu sıralara oturmak bizim için erişilmez bir yerdi. Allah herkese nasip etsin. Gençlere örnek olmak çok hoş bir şey. Yıllarca çocukları çalıştırırken kendimiz de çalışmışız. Ucundan baktık, günde 3-5 soru çözdük. Terzide, dükkanda kendi kendimize çalıştık. Eski kitapları buldukça çalıştık. Hanımım benden yüksek puan aldı” diye konuştu.

’20 YAŞINDA ARKADAŞLARI OLACAK’

Çiftin oğlu Ahmet Enes Çakır da “Ablam öğretmen oldu, ben de arkeolog ve dalgıcım. Ailecek okumanın hissini yaşayacaklar. Onlar da bizim ne yaşadığımızı, üniversite ortamını kendileri görecek. 20 yaşında arkadaşları olacak. Güzel bir duygu” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.