8. Alemlere Rahmet Milletlerarası Kısa Sinema Şenliği: Peygamberin hayatındaki hoşluklara talip

Posted by

8. Alemlere Rahmet Memleketler arası Kısa Sinema Şenliği müracaatları başladı. Fidan Sanat Vakfı tarafından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü takviyeleriyle gerçekleştirilen şenliğin takvim, içerik, ödül ve dayanak fiyatları dün yapılan basın lansmanı ile açıklandı. Beyoğlu Belediyesinin konut sahipliğinde, Aynalıkavak Kasrı’nda gerçekleştirilen tanıtım programına sinema, kültür-sanat ve medya dünyasına mensup birçok isim katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Fidan Sanat Vakfı İdare Konseyi Lideri Abdulbaki Başer, Alemlere Rahmet olarak, insanlığa da örnek ve model olarak gönderilen Peygamber Efendimiz’in ismini sanat ve sinema üzere değerli bir vesile ile tüm dünyaya duyurmayı hedef edinmiş birinci tematik şenlik olduğunu söyledi. Programa konuk olan Beyoğlu Belediye Lideri Haydar Ali Yıldız, şenliğin milletlerarası olarak Hz. Muhammed’in tanıtılması bakımından değerli olduğunu, herkesin bu mevzuda sorumluluk alması gerektiğini belirtti.
Cemil Nazlı

DİNİ BİR ŞENLİK DEĞİL

Yeni Şafak’ın sorularını cevaplayan Şenlik Yöneticisi Cemil Nazlı, geçen sene birinci altı yıldan farklı olarak Alemlere Rahmet Kısa Sinema Müsabakasının şenlik olduğunu, bu yıl da şenlik oluşunun 2. yılı olduğu için ayaklarının daha sağlam yere bastığını söyledi. Nazlı, “Bu sene çok hoş etkinlikler yapacağız. Şenliği yalnızca bir yarış değil, içinde eğitimlerin, takviye platformlarının, çok önemli farkındalıkların oluşturulacağı söyleşi ve panellerin olduğu, bilhassa sinema sanayisinde israf, geri dönüşüm üzere sorunların işleneceği bir sinema ve sanat aktifliğine dönüştürüyoruz” dedi.

Geçen sene 65 farklı ülkeden 565 eser içinde 6 yapıta 150 bin lira verdiklerini, bu sene de ek olarak dayanak kısmında da 3 kısa sinemaya 150 bin lira vereceklerinin muştusunu verdi. Evvelki yıllarda temanın alanı daralttığını söyleyen Nazlı, bir tema belirlemeyip, Peygamber Efendimizin hayatındaki hoşlukları sinemalarda görmek istediklerini söyledi. Nazlı, “Bu şenlik dini bir şenlik değil. Biz içinde deve, ezan, cami, imam geçen bir sinema istemiyoruz. Plazada yahut konservatuvarda bir genç olabilir. Biz şenliği Peygamber Efendimiz ismine yapıyoruz. İçeriğinde insanlığa yarar sunacak, düzgünlüğe vesile olacak, hayatına yayılmış, onun ahlakını husus edinen sinemalar olsun istiyoruz” dedi.

TOPLAMDA 300 BİN ÖDÜL

TRT, Albayrak Medya, Yunus Emre Enstitüsü ve Türk Hava Yollarının da katkı verdiği müsabakada bu yıl, ulusal ve milletlerarası iki farklı kısımda “kurmaca”, “animasyon” ve “belgesel” olmak üzere 3 farklı kategoride 6 en güzel yapıta 150 bin, “Son Taslak” kısmında ise 3 proje için “Kısa Sinema Üretim Desteği” 150 bin olmak üzere toplamda 300 bin lira ödül ve dayanak verilecek. Şenlikteki yarışlara müracaatlar, 23 Eylül’e kadar “www.alemlererahmetfilm.com” adresinden kabul edilecek. 21-27 Kasım tarihleri ortasında gösterimler, söyleşiler, atölyeler, ustalık sınıfı ve bir panel gerçekleştirilecek. Şenliğin gala ve ödül merasimi ise 27 Kasım’da yapılacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.