ABD duyurdu: Lübnan, İsrail ile yaşadığı ihtilafa tahlil üretiyor

Posted by

ABD Dışişleri Bakanlığı Güç Güvenliği Danışmanı Amos Hochsteinİsrail ile Lübnan ortasında ara buluculuk yapmak üzere Lübnan’a geldi.

Amos Hochstein, başşehir Beyrut’ta Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Başbakan Necib Mikati ve Meclis Lideri Nebih Berri ile bir ortaya geldikten sonra ABD takviyeli “Al Hurra” televizyonuna kimi açıklamalarda bulundu.

Hochstein, Lübnanlı yetkililerden İsrail ile tartışmalı deniz sonu meselesinin çözülmesine ait aldığı izlenim hakkında şu sözleri kullandı:

“Müzakerelerin hangi temel üzerinden ilerlemesi ve adım atılmasına ait birtakım tekliflerde bulundular. Birebir vakitte (yetkililerden) Lübnan’ın geleceği için gerçek olan seçenek üzerinde net bir konsensüs olduğunu anladım. Görüştüğüm Lübnanlı üç önder – Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı- ekonomik krizle direkt temaslı olan güç krizinin çözülmesi gerektiği konusunda hemfikir. Tartışmalı deniz hududunu çözmek, mevcut ekonomik krize karşı atılmış kritik bir adım olarak duruyor.”

LÜBNANLILARI DİNLEMEYE GELDİM

Amos Hochstein, ABD’den Lübnan’a yeni teklifler getirip getirmediğine ait bir soruya, “Hayır, bugün Lübnanlı yetkililere geçmişte getirdiğim teklife verdikleri yansıları ve yorumları dinlemeye geldim” karşılığını verdi.

Hochstein, Lübnanlı yetkililerden aldığı karşılığa ait ise, “(Önerilen seçenek) Müzakerelerin ilerlemesine vesile olacak üzere görünüyor. Lakin Lübnan’ın ne önerdiğini maalesef şu anda açıklayamayacağım. Lübnan kadar İsrail için de kritik bir durum. Her iki taraf ortasındaki boşlukların doldurulması gerekiyor. Sizinle paylaşmadan evvel İsrail tarafıyla paylaşmam gerekiyor” sözlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Avn’ın damadı ve Hristiyan Özgür Yurtseverler Partisi önderi Cibran Basil’in daha evvel “İsrail’den Kariş gaz alanına karşı Lübnan’ın da Kana alanını alması gerektiği” istikametindeki teklifinin hatırlatılmasına gülerek reaksiyon veren Hochstein, şöyle konuştu:

“Müzakerelerin nasıl ilerlemesi gerektiğine dair birçok kişinin niyetleri var. Lakin Lübnan hükümeti bugün birleşik bir yaklaşım sergileyerek çok kıymetli bir adım attı. Bunlar, slogandan çok Lübnan’ın değerli çıkarlarını koruyup İsrail’i de dışlamayan uzlaşıya yönelik adımlar. Sorun formül bulmak değil neyin çalıştığıyla ilgili. “

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.