ABD’li yetkililer: Çin uçağı kasıtlı düşürülmüş olabilir

Çin’in Guangxi bölgesinde mart ayında 132 kişinin vefatına yol açan uçak kazasına ait inceleme devam ediyor. Amerikan basının ABD’li yetkililere dayandırdığı haberlere nazaran, uçak “kokpitin içindeki biri” tarafından kasıtlı olarak düşürüldü.

Birinci incelemelerle ilgili bilgi sahibi bir kişi, Wall Street Journal gazetesine yaptığı açıklamada, dağa çarpan uçağın kara kutusunun ve data kayıtlarının incelenmekte olduğunu söyleyerek, “Uçak, kokpitteki birinin istediği şeyi yaptı” halinde konuştu.

Kaynak, soruşturmayı yöneten Çinli yetkililerin şimdiye kadar uçakta rastgele bir teknik aksaklık tespit edemediğini söyledi. ABD’li yetkililere atıfta bulunan ABC News de, kazanın “kasıtlı” bir aksiyondan kaynaklandığına inanıldığını belirtti.

UÇAK, DİK BİR HALDE BURUN ÜSTÜ DAĞA ÇAKILMIŞTI

Kunming’den Guangzhou’ya giden ve içinde 123 yolcu ile dokuz mürettebat bulunan China Eastern Airlines uçağı, 21 Mart’ta Guangxi bölgesindeki dağlarda düşmüş ve uçaktan kurtulan olmamıştı. Uçağın dik bir halde burun üstü düştüğü imgeler toplumsal medyaya yansımıştı. Soruşturma Çin tarafından yönetilse de, uçağın Amerikan imali Boeing 737-800 tipi uçak olması nedeniyle, Amerikalılar yetkililer de incelemelere dahil oluyor. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.