AK Parti sözcüsü Çelik ‘Türkiye diplomasi devletidir’ dedi ve açıkladı: Yunanistan masadan kaçıyor

Posted by

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK), Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in açıklamalarından satır başları şöyle: Diyarbakır annelerinin evlat nöbetinde 1000 günü aşkın bir zamandır bir vicdan nöbetinde bir araya geliyorlar. Tüm annelerimizi selamlıyoruz. 

TERÖRLE MÜCADELE

Operasyonlarımız sürüyor. Türkiye’nin hiçbir şekilde taviz vermeyeceği ve meşru bir mücadele. Eğer Türkiye bu mücadeleyi vermeseydi  DEAŞ’ın PKK’nın terör devletleri yapılanmaları ortaya çıkacaktı. Bu iradenin devamı olarak 7 gün 24 saat en kararlı mücadele veriliyor. Türkiye ne zaman yeni bir aşamaya geçse, müttefiklerimizden ‘endişeliyiz’ diye bir açıklama geliyor. Tam olarak neden dolayı endişeli olduklarını anlamış değiliz. Herhangi birinin endişeliyiz yerine destekliyoruz ve tebrik ediyoruz denmesi lazımdı. Yanlışı yapanlar bunu Afganistan’da yaptılar ve herkesin kaybettiği bir tablo ortaya çıktı. Türkiye’nin bu mücadelesi hem miiletimiz için hem de insanlık için verilen bir mücadeledir.

EFES 2022 TATBİKATI

Efes Tatbikatı dünyanın birçok yerinde ses getirdi. Yunanistan’ın açıklamaları çarpıtan ve hukuku ihlal eden tavrı faaliyete geçti. Komşumuz ile sorunları masada çözebilecek kabilyete sahibiz ve açığız. Ancak Yunanistan’ın sürekli 3. ülkeleri araya sokması maalesef süreci olumlu istikametten çıkarıyor. Adaların birçoğunu Yunanistan silahlandırmaya çalışıyor. Bunun ne manaya geldiğini biliyoruz. Yakın zamanda Miçotakis tüm niyetini ortaya koyan bir  açıklama yaptı. Adaların silahlandırılmaması hukukun gereği, Lozan’ın gereğidir. Ne zaman hukuka davet etsek maalesef Yunanistan bunu komşumuzun saldırganlığı, Türkiye’nin Osmanlı hayali gibi başka propagandalara dönüştürüyor. Başka ülkelere mesaj vermek için. Bu iddialara da hemen Fransa atlıyor.

Türkiye de o zaman hukuk çerçevresinde egemenlik meselesini tartışmaya açıyorum der. Siz masadaki önerileri reddederseniz, sahada harekete geçerseniz, Türkiye de sahadaki varlığını ortaya koyacaktır.  Türkiye’nin bütün siyasilerin çok hassas olması lazım bu açıklamaları yaparken. Mavi vatan tanımı hukuka uygundur. Yunanistan mavi vatanı tehdit olarak görüyor.

Mavi vatan için bir CHP’li ‘çok maksimalist’ ifadesini kullanmıştı. Bu şahsın açıklamaları daha sonra da düzeltilmedi. Hiçbir partinin bu konuma düşmesini istemeyiz.

“KİMLİĞİN TARTIŞILMASI DEMOKRATİK KÜLTÜRÜ ZEHİRLER”

Birileri hellaşme diyor, birilerinde bu hellaşmeden bahsediyor. Türkiye’de herhangi bir makama aday olmak isteyen birinin etnik kimliğinin tartışma konusu yapılması demokrafik kültürü zehirleyen bir tutumdur. Türkiye’de 2. sınıf vatandaş yoktur. Sayın Cumhurbaşkanımız bu tartışma karşısında çok net ifade etti:  AK Parti Türkiyesi bu sorunları aşmıştır. Ötekileştirmeye asla müsaade etmeyiz. Orada bu tartışmanın böyle bir kaç hafta arayla gündeme gelmesini ayıplıyoruz. İnsan haklarına aykırı buluyoruz. Bu tartışmayı topyekün reddediyoruz.

AP RAPORUNA TEPKİ

Defalarca söyledik, sığ ve vizyonsuz yaklaşımlar demokrasiye ve insan haklarına zarar veriyor. Siz faslı açıp tartışmaya bile gelmiyorsanız bu samimim bulunamaz. AB insan haklarının tarihine yakışmıyor. Rum-Yunan tezlerini rapor yapmışlar.

“TÜRKİYE GÜVENLİ BİR ÜLKEDİR”

İsrail’in bir açıklama oldu. Türkiye’deki vatandaşlarına ülkelerine dönmelerini söyledi. Bizi ilgilendiren kısmı şu; Türkiye güvenli bir ülkedir, kendi vatandaşlarını da misafirlerini de koruyabilecek kapasitedir. Onların açıklaması hangi sebeple yapılmıştır bilemem ancak bu Türkiye’yi güvensiz bir ülke gibi gösteren açıklamaları doğru bulmuyoruz.

CANAN KAFTANCIOĞLU’NUN CHP ÜYELİĞİNİN DÜŞMESİ 

Yargıtay bir karar vermiş, hukuk işleyecektir.

CHP’DEN TANJU ÖZCAN İÇİN DİSİPLİN KARARI

Bolu Belediye Başkanı konusu için ise bu CHP’nin bir iç meselesi ben ona karışmak istemem. Bu onların değerlendireceği bir konu. Bu belediye başkanı hiçbir siyasi partiye yakıştırmayacağımız, demokrasiye inanmış hiçbir partiye yakıştırmayacağımız üslupları ile gündeme geliyor. Avrupa sağının yaptığı gibi nefret dilini çok kolay kullanabilen, bunlarla da övünen biri. Bu nefret ve cinsiyetçi dili bu kadar sahiplenen ve gündeme gelen bir siyasetçi.

“YUNANİSTAN MASADAN KAÇIYOR”

Yunanistan’daki bu olayda basın mensubu olanlar var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terör örgütleri için kullandığı bir mottodur ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’. Bir emekli korgeneral çıkmış biz sanki bunu onlara söylüyoruz. Yunan ordusu böyle şaka gibi tiplerin elindeyse bu çok trajik bir durum. Türkiye büyük bir müzakere ve diplomasi devletidir. Yunanistan ile sorunlar masada çözülebilir. Ancak Yunanistan masadan kaçıyor. Masada oturmak gibi bir dertleri yok. Miçotakis kalleşlik ediyor. Biz ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ sözünü terör örgütlerine kullanıyoruz. Asıl sorun şu Yunanistan’da birileri hangi psikoloji ile üzerine alınıyor?

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.