Ameliyat sonrası yüz felci geçiren hemşire hukuk gayreti veriyor

Posted by

Savına nazaran kusurlu müdahale sonucu yüz felci geçiren, bir gözünü kaybeden, bedeninin sol tarafını kullanmakta zorlanan ve kafatasının bir kısmı olmadan yaşama tutunmaya çalışan Havva Dizdar, en azından kafatası ameliyatı olarak yaşadığı ağrılardan kurtulmayı bekliyor.

Arteriovenöz Malformasyon (AVM) teşhisi konularak geçirdiği ameliyat sonrası hayatının karardığını belirten hemşire Havva Dizdar, “Hemşire olarak çalışırken boynumdaki ağrılar nedeniyle yaptırdığım muayeneler sonucu AVM teşhisi konuldu. Ameliyat için de Prof. Dr. Ö.Ö. ile irtibata geçtim ve hayatımı alt üst eden ameliyatımı gerçekleştirdi. AVM ameliyatıma bağlı olarak beynimden ikinci bir ameliyat daha geçirdim. İkinci bir ameliyatı gerçekleştiren beyin cerrahisi hocanın raporlarında yer aldığına nazaran beynimden kemik kanamaları için kullanılan bonewax hususu çıkartılmış. AVM ameliyatı gerçekleştirilirken, beynime niçin müdahale edilmiş? Ben AVM ameliyatı için gittim, 20 günde hastaneden taburcu olup konutuma gelecektim. Yüz sonum kesiliyor, sağ gözümü kapatamıyorum ve ilerde kör olacağını biliyorum. Kafatasım kayboldu. Kafatasım olmadığı için dura beynime yapışmış, sağ tarafı çöktükçe sol tarafa gerçek sıkışıyor. Artık sol tarafımı da gittikçe kullanamıyorum” dedi.

Bedeninin sol tarafını ilerde büsbütün kullanamayacak olmasına karşın en azından kafatası ameliyatı olarak ağrılardan kurtulmak istediğini anlatan Havva Dizdar, “Bir an evvel ameliyat olmam gerekiyor, zira ileri derecede felç olma riskim giderek artıyor. Kafatasım olmadığı için yazın sıcaktan, kışın soğuktan dayanılması sıkıntı ağrılar çekiyorum. Yüz felcimi, bir gözümü kaybetmeyi kabullendim, fakat en azından baş ağrılarımdan kurtulmak istiyorum. Tek isteğim başarılı bir ameliyatla hastanede kaybedilen kafatasımın takılmasıdır. Bir anneyim, çocuğum için bunu yapmak istiyorum. Bu formda yaşamanın bir manası yok lakin kızım için yaşama tutunmak istiyorum” diye konuştu.

Hukuk çabası devam ediyor

Öteki taraftan hukuk gayretinin de sürdüğünü anlatan Dizdar, “Gerek yanlışlı AVM ameliyatı sonucu beynime müdahale edilmesi, gerekse kafatasımın ameliyat sonrası başıma takılması için muhafaza altındaki kafatasımın kaybolmasıyla ilgili hukuk çabam devam ediyor. Bunlarla ilgili evrakım İsimli Tıp Kurumu’na sevk edildi. Adaletin yerini bulacağına inancım tamdır. Fakat benim şu an tek istediğim ömür kalitemi biraz olsun güzelleştirecek kafatası ameliyatı gerçekleştirilmesidir” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.