AVM’lerde satışlar pandemiyi yakalayamadı

Posted by

Perakende bölümünde cirolar yüzde 80’e varan artış kaydedip ziyaretçi sayıları pandemi öncesine dönerken, satış adetlerinde ise 2019’un yakalanmasının sıkıntı olduğu belirtiliyor.

Yoğunlaşan turist girişleri ve artan turizm gelirleri ile süratli bir toparlanma yaşanan perakende bölümünde ziyaretler pandemi öncesini yakalarken, artan cirolara karşın satış adetleri 2019’u yakalayamadı. Dal temsilcileri halkın alım gücündeki düşüşün hissedildiğini fakat sonbahar periyodunda okul açılışları ve kasım kampanyaları ile ivmenin sürebileceğine işaret ederken, 2019 yılı adetlerinin ise yakalanamayacağına işaret etti.

SORUN ALIM GÜCÜNDE

Turistlere yönelik iş yapan AVM’lerde yoğunluk yaşandığını kaydeden Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği Lideri Hüseyin Altaş, “Turist bölgelerinde yüzde 8 civarında artış var, geçen yıla göre… Pandemi hasebiyle rastgele bir sorun yaşamazsak çok büyük bir sorun olmayacaktır. Halkın alım gücü düştü bunun da herkes üzere bize de negatif yansımaları olacak” dedi.

Geçen yıl pandemiden çıkışla birlikte büyük bir talep patlaması yaşandığını kaydeden Hüseyin Altaş, ziyaretçi sayılarının 2019’u da yakaladığını aktardı. İstanbul’da turistlerin ilgi gösterdiği AVM’lerde de işlerin güzel gittiğini kaydeden Altaş, yılı kalan kısmına ait şu değerlendirmeyi yaptı: “Eylülde okullar açılıyor. Kasımda alışveriş günleri derken yılbaşı ile sonbahar ve kış periyodunu yönetim ediyoruz. Lakin sorun alım gücündeki düşüşte”.

Adetler 2019 seviyesine ulaşamaz

Birleşmiş Markalar Derneği Lideri Sinan Öncel taban fiyat artırımı ile maaş artışlarının tesirini ağustostan itibaren görmeyi beklediklerini belirterek, şu ana kadar talebin âlâ bir düzeyde devam ettiğini aktardı. “Beklentiler fiyat artış suratının düşeceği istikametinde ancak hiç akla
hayale gelmedik tesirler olabiliyor. Siyaset ve seçim nedeni ile belirsizlikler gelecek devir perakende kesimini direkt etkileyecek. Bu yıl 2019’un adet seviyesinde ulaşılamaz üzere geliyor” diyen Öncel, seçim sürecindeki vaatlerin de tüketici lehine olabileceğini kaydetti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.