‘Bebeğin down sendromlu olduğunu söylemedin’ diyerek tabibi suçladılar

Posted by

Manisa’da bebekleri down sendromlu olarak dünyaya gelen Derya (24) ve Sıddık Toprak (33) çifti, Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ö.A.’nın bu durumu kendilerinden sakladığını ileri sürerek, hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Manisa’nın Şehzadeler ilçesinde yaşayan Derya ve Sıddık Toprak çiftinin çocuk hasreti evliliklerinin 5’inci yılında sona erdi. Çift, 14 Eylül’de bir çocuklarının olacağını öğrendi. Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Ö.A.’nın özel kliniğine giden Derya Toprak, tarama testi için Manisa Kent Hastanesi’ne gitti.

Burada tabip M.Y. bebeğin down sendromu riski taşıdığını belirtip, perinatolojiye sevk etti. Çift, hekimleri Ö.A.’ya bu durumu anlattı lakin teze nazaran Ö.A., bu türlü bir durum olmadığını, doğuma kadar da çocuğun sağlıklı olduğunu söyledi. Derya Toprak, 24 Mayıs’ta özel bir hastanede Ö.A.’nın girdiği operasyonla doğum yaptı. Doğumdan 1 gün sonra doğum yaptığı hastanedeki tabip ise ikili ‘Esin’ ismini verdikleri çocuklarının down sendromlu olduğunu söyledi.

Büyük bir şok yaşayan çift, tabipleri Ö.A.’yı arayıp, çocuğun özel bir durumu olduğunu söyledi. Çift, Ö.A.’nın ‘5 yıldır evlat hasreti çekiyordunuz, söyleseydim aldıracak mıydınız?’ kelamlarıyla reaksiyon gösterdiğini ileri sürdü.

Doğumdan 5 gün sonra İzmir Ege Üniversitesi’nde yapılan iki genetik testinde de bebek down sendromlu çıktı. Baba Sıddık Toprak, olayın akabinde Manisa Adliyesi’ne gidip, Ö.A. hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Toprak, savcıya verdiği tabirde tabibin en ağır formda ceza almasını istedi.

‘TARAMA TESTİ İÇİN ÇAĞIRDI’

Manisa Adliyesi önünde yaşadığı olayı anlatan Sıddık Toprak, “5 yıldır çocuk hasreti çekiyorduk. Eşim 14 Eylül’de hamile kaldı. Özel kliniği olan, tabip Ö.A.’ya gittik. Çocuğun sağlıklı olduğunu söylüyordu. Analiz için Manisa Kent Hastanesi’ne gittiğimizde hastanedeki hekim, bebeğin down sendromlu olabileceğini söyledi. Bu durumu tabibimiz Ö.A. ile paylaştık fakat bu türlü bir durum olmadığını söyleyip, içimizin rahat etmesi için tarama testi yapmak gayesiyle bizi yanına çağırdı.

Normal koşullarda 7 günde çıkan test sonuçları 1 gün içerisinde çıktı. Her gittiğimizde bebeğin geliştiğini ve bir sorunu olmadığını söyledi. Doğumu da kendisi gerçekleştirdi. Sabah eşimin doğum yaptığı hastane tabibi gelip, çocuğumuzun down sendromlu olduğunu, bu durumu bilip bilmediğimizi sordu.

Çok şaşırdık ve hekimi aradık. Bize ‘5 yıldır evlat hasreti çekiyordunuz, söyleseydim aldıracak mıydınız?’ yanıtını verdi” tabirlerini kullandı.

‘BİZİ MAĞDUR ETTİ’

Bebeklerinin down sendromlu olduğunu tabibin kendilerinden sakladığını ileri süren Sıddık Toprak, “Doktor hakkında cürüm duyurusunda bulundum.

Biz 5 yıl çocuk hasreti çektik ve biz bu hasreti çocuğumuzla yeniden gideririz fakat bize söylense evvelden tedbir alırdık ve bu kadar hayal kırıklığına uğramazdık. Bizi mağdur etti, alay etti, aramadı, ilgilenmedi. Yargılanmasını istiyorum. Bizim canımız yandı, diğer kimsenin canı yanmasın” dedi.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı Opr. Dr. Ö.A. ise yargı süreci devam ettiği için bahisle ilgili bir açıklama yapmadı. (DHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.