Beyaz Saray’dan Biden’ın S. Arabistan ve İsrail ziyaretlerine ait açıklama

Posted by

Jean-Pierre, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, Biden’ın gelecek ay Suudi Arabistan ve İsrail’i ziyaret edeceği savlarına ait, “Şu anda bir seyahati teyit edemem. İsrail ve Suudi Arabistan için seyahat planı yapmayı sürdürüyoruz. Bu Biden’ın Orta Doğulu önderler ile görüşmesi için bir fırsat olacak.” sözünü kullandı.

JEAN-PİERRE’YE SUUDİ ARABİSTAN MARKAJI

Jean-Pierre, Beyaz Saray’daki gazetecilerin seyahatin asıl maksadının petrol üretimi olup olmayacağı istikametindeki ısrarlı soruları üzerine “Suudi Arabistan ile görüşmeyi yalnızca petrol istemek olarak görmek yanlış olur” değerlendirmesini yaptı.

Jean-Pierre, bir gazetecinin “ABD’de petrol fiyatları rekor kırarken, Suudi Arabistan ziyaretinde petrolün ana husus olmaması ne kadar yanlışsız?” sorusu üzerine ise “Tabii ki Suudi Arabistan ile öteki petrol üreticileri ile olduğu üzere güç konusunu görüşeceğiz. Suudi Arabistan’ın OPEC+ kümesinde oy birliğine varılmasında oynadığı öncü rolü memnuniyetle karşılıyoruz” sözlerini kullandı.

2024’TEKİ SEÇİMLERDE İKİNCİ DEFA ADAY OLACAK MI?

Jean-Pierre, Biden’ın 2024’teki başkanlık seçimlerinde ikinci defa aday olup olmayacağı sorusuna ise “Biden kendisi daha evvel de söyledi, bu yarışa girecek” cevabını verdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.