Çekya’da seçim tarihi aşikâr oldu

Posted by

Çekya’da devlet başkanlığı seçiminin birinci tipinin 13-14 Ocak 2023’te yapılacağı bildirildi.

Çekya’da devlet başkanlığı seçiminin tarihi belirli oldu. Çekya Senato Lideri Milos Vystrcil yaptığı açıklamada, seçimin birinci tipinin 13-14 Ocak 2023’te yapılacağını bildirerek, adaylardan hiçbirinin oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamaması halinde en çok oyu alan iki adayın yarışacağı seçimdeki ikinci tıbbın ise 27-28 Ocak 2023 tarihlerinde yapılacağını aktardı.

Vystrcil, “Seçimleri adil ve hakkaniyetli hale getirmenin tek yolu mümkün olan en kısa müddette seçim tarihlerini açıklamaktı. Biz de en süratli halde seçim tarihlerini açıkladık“ dedi.

Seçimlere katılacak olan adayların en geç 8 Kasım tarihine kadar gerekli dokümanlarla İçişleri Bakanlığına başvurmaları ve en az 20 milletvekili, 10 senatör yahut 50 bin vatandaşın imzasını toplaması gerekiyor. İçişleri Bakanlığının müracaatları inceledikten sonra 25 Kasım tarihinde seçimlere katılabilecek adayları açıklaması bekleniyor.

Çekya’da 2013 ve 2018 yıllarında yapılan seçimlerde rakiplerine üstünlük sağlayan mevcut Devlet Lideri Milos Zeman ise kanunların bir kişinin iki periyottan fazla vazife yapmasına müsaade vermemesi nedeniyle seçimlerde tekrar aday olamayacak.

EN GÜÇLÜ ADAYLAR PAVEL VE BABİS

Çekya’da yapılan anketlerde seçimlere katılacağını açıklayan adayların birinci cinste oyların yüzde 50’sinden fazlasını alamayacağı öngörülürken, emekli General Petr Pavel ile şimdi adaylığını açıklamasa da ana muhalefet partisi ANO’nun (Evet) önderi eski Başbakan Andrej Babis devlet başkanlığı için en güçlü adaylar olarak görülüyor.

SEÇİM KAMPANYALARINA HARCAMA SONU GETİRİLDİ

Çekya’daki seçim kanununa nazaran Çekya Devlet Başkanlığı seçimlerinin tarihleri 1 Temmuz’da resmi olarak yayınlandıktan sonra resmen başlayacak olan seçim sürecinde, adayların seçimlere kadar yapacakları harcamalar ile ilgili üst limit getirildi. Buna nazaran adaylar birinci çeşit seçimlerine kadar en fazla 40 milyon Çek korunası (yaklaşık 1,6 milyon euro), ikinci cins için ise toplamda 50 milyon Çek korunası (yaklaşık 2 milyon euro) harcama yapabilecekler. Adayların harcamaları İçişleri Bakanlığı tarafından denetim edilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.