CFTC yetkilisi: ”Yeni çıkan kripto paraları piyango bileti olarak görün”

Posted by

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) komiseri Caroline Pham, Terra madeni paralarının çöküşünün ardından, yatırımcılara kripto tokenlerini kar veya zarar bekleyebilecekleri bir piyango bileti olarak görmeleri çağrısında bulundu.

CFTC yetkilisi: ”Yeni çıkan kripto paraları piyango bileti olarak görün”

27 Mayıs’ta CNBC ile yaptığı röportajda konuşan Pham, çoğu kripto projesinin müşteri açıklamalarından yoksun olduğunu ve yatırımcıların “zengin olma garantisi” olduğuna inanarak satın almaya başladığını şu sözlerle vurguladı;

“İnsanlar açıkçası yeni kripto tokenlerinden bazılarını, piyango biletleri olarak düşünmeye başlamalı. Gittiğinizde ve bir piyango bileti aldığınızda, büyük bir vuruş yapıp çabucak zengin olabilirsiniz, ama bu olmayabilir de”

Pham’a göre, Terra madeni para çöküşü, piyasalar için bir trajediydi ve özellikle bazı varlıkların riskli doğasıyla ilgili paydaşlar için bir gerçeklik kontrolüydü.

Gölge bankacılık mı doğuyor?

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) komiseri Caroline Pham, UST çöküşünün düzenleyicilerin harekete geçmesi için bir işaret olduğuna inanıyor. Çünkü çöküş, finansal faaliyetlerin düzenlenmemiş aracılar tarafından veya düzenlenmemiş koşullar altında kolaylaştırıldığı gölge bankacılığın yeniden ortaya çıktığını gösteriyor.

Amerika Birleşik Devletleri, başta sabit paralar olmak üzere dijital para birimlerini düzenlemek için ilk adımları atmış olsa da, Pham, düzenleyicilerin mevcut geleneksel finans yasalarını kripto pazarlarına genişletebileceğini kaydederek şu açıklamada bulundu;

“Halihazırda var olan bir düzenleyici çerçeveyi ayağa kaldırmak her zaman daha hızlıdır. Henüz daha yeni, yeni ürünler etrafında düzenleyici çevreyi genişletmekten bahsediyorsunuz”

Genel olarak, UST’nin çöküşünden önce, ABD’deki stablecoin düzenlemeleri, farklı grupların bunları finansal sistem için bir tehdit olarak görmesiyle tartışmalara yol açmıştı. Ancak Pham, stabilcoinler etrafındaki belirsizliği çözmeye ihtiyaç olduğunu düşünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.