Cumhurbaşkanı Erdoğan: Vizyonsuzlara berbat bir haberimiz daha var 2023’te uzaya fırlatıyoruz

Posted by

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türksat Genel Müdürlüğünün Gölbaşı yerleşkesinde Türksat 5B Uydusu Hizmete Alma Töreni’nde konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Uzaydaki uydu sayımız 10’a yükselecek. Başlattığımız Ulusal Uzay Programı ile uzaydaki çalışmalarımızı savunmak bizim namus borcumuzdur.

Emeği geçen herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. Uzay macerasında yeni evre olan geçen süreç ülkemize eser ve hizmet siyasetinin hangi maniler aşılarak yürütüldüğünün öyküsüdür. Türksat3A uydusunu fırlattığımızda birileri istisra ile yaklaşmıştı. Küçümseyici hallerle kendi vizyonsuzluklarını sergiliyorlardı. Birilerinin dalga geçtiği 3A faal biçimde çalışıyor, hizmet veriyor. Uzay vatana yeni uydular da gönderdik. Türksat 4A, 4B ise 2015 yılında uzaydaki yerini aldı. Bu uydularımızın yanına yenilerini ekliyoruz. Birebir yılda uzaya 2 uydu gönderen seçkin ülkeler ortasında yer aldık. Uzay denince gençliklerinde izledikleri uzay sineması olanlara makûs bir haberimiz daha var. Uzay vatana yeni uydular gönderdik. Türksat 4A 2014’te, Türksat 4B ise 2015 yılında uzaydaki yerini aldı. Türk mühendislerince geliştirilen yerli ve ulusal gözetleme uydumuz İMECE’yi 2023’ün ocak ayında, TÜRKSAT 6A’yı da 2023’ün ortalarında uzaya fırlatıyoruz.

Milli Uzay Programı ile ülkemizin tıpkı kara, deniz ve hava alanlarındaki menfaatleri üzere uzaydaki çıkarlarını da savunmak namus borcumuzdur.

Bundan sonra uçaklarımızın gövdesine Turkish Airlines değil Türkiye Havayolları yazacağız.

Kırsala ve nüfus yoğunluğu düşük yerlere fiber altyapı götürecek ortak bir yapının kurulmasını destekleyeceğiz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.