Denizlerdeki Kirliliği Temizlemek İçin Milyarlarca Dolar Toplayan Kuruluş, Bilim İnsanları Tarafından 'İnsanları Kandırmakla' Suçlandı

Denizlerdeki Kirliliği Temizlemek İçin Milyarlarca Dolar Toplayan Kuruluş, Bilim İnsanları Tarafından ‘İnsanları Kandırmakla’ Suçlandı

Posted by

Biliyorsunuz ki denizlerimiz ve okyanuslarımız insani ve kimyasal atıklarla her geçen gün daha fazla kirleniyor. Çevremizdeki bu atıklar, sadece bizim değil tüm canlıların hayatını tehlikeye atmaya ve birçok canlının yaşamını yitirmesine sebep olmaya da devam ediyor. Bu kirliliği temizlemek için ise bazı kurum ve kuruluşlar ellerinden geleni yapıyor. Ancak durum her zaman düşünüldüğü gibi olmayabiliyor. 

Geçtiğimiz günlerde, okyanuslardaki kiri temizlemek amacıyla para toplayan bir kuruluş, topladıkları atıkların bir videosunu yayınlamıştı. Birçok insan bu videonun ardından tebrik mesajları göndermiş ve teşekkür etmişti. Bir grup deniz biyoloğu ise, yayınlanan videoyla ilgili gündemde bomba etkisi yaratacak açıklamalarda bulundu.

“Çıkartılan atıkların bu kadar temiz görünmesine imkan yok”

deniz plastik atık

The Ocean Cleanup, California ve Hawaii arasındaki bir bölgedeki plastik atıkları temizleyeceğini söyleyerek insanlardan 100 milyon dolardan fazla para topladı. Toplanan bu paranın ardından The Ocean Cleanup, denizden çıkarttıkları yaklaşık 3800 kg ağırlığındaki plastik atığı nasıl çıkarttıklarını gösteren 25 saniyelik videoyu Twitter üzerinden paylaştı. Çok sayıda tebrik ve teşekkür mesajı alan videoyla ilgili bir grup deniz biyoloğu aynı şekilde düşünmüyordu. Videoda gösterilen plastik atıkların denizde uzun süre geçirmiş olamayacak kadar ‘temiz’ olduklarını, normalde bu atıkların üstlerinin yosun ve midye gibi deniz organizmalarıyla dolu olması gerektiğini söyledi. 

Bu söylemlerin üzerine The Ocean Cleanup, plastik atıkların deniz organizmalarının büyümesi için gerekli besinleri taşımadığını ve bu yüzden de plastiğin bu kadar temiz göründüğünü açıkladı. Yine birçok bilim insanı ve deniz biyoloğu bu söylemlerin doğruluk payının olamayacağını söyleyerek yapılan bu açıklamayı yalanladı. Birçok insanın kafasında soru işaretlerine sebep olan bu tartışmanın ardından, bazı bilim insanları aslında bunun ‘boş bir çaba’ olduğunu ileri sürdü.

Tüm bu tartışmaları başlatan The Ocean Cleanup’ın paylaşımı:

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.