‘Dolar 10 TL olacak’ dediği için yargılanan Mütercimler: Doları 18 TL’ye çıkaranların peşine düşsünler

Posted by

Erol Mütercimler, doların 10 lira olacağına dair açıklaması nedeniyle Sermaye Piyasası Kanunu’na muhalefet cürmünden yargılanıyor. Mütercimler, yaptığı savunmada “Doların 18 liraya çıkmasına sebep olan her kimse; savcı onların peşine düşmelidir” dedi.

Araştırmacı-yazar Erol Mütercimler, 2016’da katıldığı bir televizyon programında dolarla ilgili yaptığı kestirimler nedeniyle yargılanıyor.

Mütercimler, “Önlemleri, önlemleri alın. Doları evvel 4,5 lira göreceksiniz. Ondan sonra 7,5, sonra da 10 lira gösterecekler. Lakin orada kalmaz, 7,5 liraya düşürülür, orada çıpalanır” demişti.

İDDİANAMENİN HÜRMET DUYULACAK YANI YOK

Erol Mütercimler bu kelamlarının akabinde CİMER’e şikayet edildi ve Sermaye Piyasası Heyeti’nin (SPK) kabahat duyurusu üzerine de dava açıldı. Mütercimler, bugün Çağlayan’da İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Mütercimler savunmasında şunları söyledi:

– Varsayımımı söylediğim için sermaye piyasalarına muhalefetten, manipülasyon yapma suçlamasından ötürü karşınızdayım. Bu iddianamenin benim açımdan bedeli, hürmet duyulacak manası yoktur. Bu iddianame hukukun öldüğünün dokümanıdır.

– Geçersiz, bilinmeyen şahitlerle Ergenekon’da yargılandık. 9 yıl mahpus cezası aldım. Bugün de ne olduğu aşikâr olmayan bu adamların dayanaksız argümanları, ihbarcı ruhlu cahiller yüzünden buradayım. Mahkeme salonlarında süründürülüyorum. Bilgi cehalete kurban ediliyor.

TEK MANEVİ ÇIKARIM ATATÜRK’ÜN NEFERİ OLMAK

Manipülasyonun hata olduğunu lakin niyet beyanı ve iddiada bulunmanın hata olmadığına dikkat çeken Mütercimler şöyle konuştu:

– İddianamede yer alıyor fakat altını kalın çizerek söylüyorum benim hiç toplumsal medya hesabım olmamıştır. Pekala ben nasıl suçlanıyorum? Savcı, yoktan bir hata üretmeye çalıştı. Manipülasyon yapmış deniyor, ben strateji dersi hocasıyım. Konuşmam söyledikleri üzere değil ki.

– Politik bir iddianame yazılmış. ‘Manevi çıkar sağlamıştır’ deniyor. 28 kitabım yayınlandı, tiyatro yapıtlarım, operam yayınlandı. 25 yılımı verdim Atatürk’ün biyografisini yazdım. Manevi çıkar sağladıysam bundandır. Manevi çıkar sağladığım tek bir öge var; büyük devrimci Atatürk’ün bir neferi olmak.

– Ben 10 liraya çıkacak (Dolar o tarihte 3 TL’ydi) dedim, 18 liraya çıkacağını varsayım edemedim. Herkesten bunun için çok özür diliyorum. Doların 18 liraya çıkmasına sebep olan her kimse; savcı onların peşine düşmelidir.

Bu suçlamayı kime anlattıysam kimse inanmadı. Güldü, geçti. CİMER’e tekraren temelsiz ihbarlar yapanlar, onlara bir çift kelamım var: Köpekler istedi diye atlar ölmez. Hakkımdaki karar ne olursa olsun düşünmeye, bunu söz etmeye devam edeceğim. Atatürk’ün bir neferiyim, laik cumhuriyetin çocuğuyum.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.