DSÖ’den Kovid-19 açıklaması: Salgınla çabayı azaltan ülkeler büyük risk alıyorlar

Posted by

DSÖ Genel Yöneticisi Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre‘deki merkezinde düzenlenen basın toplantısında, global Kovid-19 olaylarındaki artış ve maymun çiçeği salgınına dair son durumu kıymetlendirdi. Son 6 haftada global haftalık yeni olay sayılarının neredeyse 2 kat arttığına vurgu yapan Ghebreyesus, “Kovid-19 kaynaklı vefatlar, olaylar kadar süratli olmasa da yükselişte. Artan olaylar, ilerleyen haftalarda daha çok hastaneye kaldırılma ve can kaybı bekleyebileceğimiz manasına geliyor.” dedi.

ARTIŞLARIN SEBEBİ YENİ BİR VARYANT OLABİLİR

Ghebreyesus, son haftalardaki artışta Kovid-19’un hangi varyantının tesirli olduğunun bilinmediğinin altını çizerek, “Bu artışın sebebi halihazırda bildiğimiz bir varyant da olabilir yahut büsbütün yeni bir varyant da olabilir.” formunda konuştu. Kovid-19’un yeni varyantının çıkması durumunda eskilerinden daha güçlü ve tesirli olacağını vurgulayan Ghebreyesus, “Bütün ülkeler hazırlıklı olmalı. Salgınla çaba kapasitesini azaltan ülkeler büyük risk alıyorlar.” ikazında bulundu.

Ghebreyesus, “Hastaneler şimdi dolu değilken artık bütün ülkeler için virüs takip, bağışıklık, iş gücü, tedarik ve dayanıklılık alanındaki boşlukları doldurma vaktidir.” açıklamasını yaptı.

Mevcut Kovid-19 aşılarının ağır hastalık ve vefat riskine karşı hala tesirli olduğunu belirten Ghebreyesus, DSÖ üyesi ülkelere, sıhhat çalışanları başta olmak üzere yaşlılar ve risk altındaki başka kümeleri aşılama davetinde bulundu.

14 BİN MAYMUN ÇİÇEĞİ OLAYI VAR

DSÖ Genel Yöneticisi Ghebreyesus, maymun çiçeği olaylarının da artışta olduğunu kaydederek, “70’ten fazla ülkede yaklaşık 14 bin hadise bulunuyor.” dedi. Şimdiye kadar maymun çiçeği nedeniyle 5 kişinin hayatını yitirdiğini belirten Ghebreyesus, tüm can kayıplarının Afrika’da görüldüğünü söz etti.

Ghebreyesus, birçok yeni olayın Avrupa’da görüldüğünü vurgulayarak, geçen hafta 6 ülkede birinci sefer maymun çiçeği olayı görüldüğü bilgisini paylaştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.