Dünyada bir birinci: Karda mikro plastik bulundu

Posted by

Yeni Zelanda merkezli Canterbury Üniversitesi’nden bilim insanları, Antarktika’daki yeni yağan taze karda mikro plastiklerin keşfini doğrulayan dünyanın birinci çalışmasını yayınladı.

Çoğu kişi tarafından Antarktika’nın el değmemiş bir yer olarak var sayıldığı fakat bir pirinç adedinden bile daha küçük mikro plastiklerin global kirlenme sebebiyle dünyanın bu bölgesine ulaştığı söz edildi.

Kar ve buzun erimesini hızlandırıyor

Araştırmalar, mikro plastiklerin etraf sıhhati üzerinde olumsuz tesirleri olduğunu (organizmalardaki büyümeyi, üremeyi ve genel biyolojik fonksiyonları sonlandırmanın yanı sıra beşerler için olumsuz tesirleri olduğunu) tespit etmişti.

Daha geniş bir ölçekte ele alındığında, Antarktika’daki havada mikro plastik parçacıkların varlığının, kar ve buzun erimesini hızlandırarak iklimi etkileme potansiyeline sahip olduğu söz edildi.

Her numunede mikro plastiklere rastlandı

Canterbury Üniversitesi doktora öğrencisi Alex Aves, 2019’un sonlarında Antarktika’daki Ross Buz Rafı’ndan kar örnekleri topladı ve laboratuvar tahliline gönderdi.

Ekip, Antarktika’nın 19 bölgesinden numune toplandıklarını ve her numunede mikro plastiklere rastladıklarını belirtti.

Denizdeki orandan daha fazla

DHA’da yer alan habere nazaran bilim insanları, erimiş kar litresi başına tespit edilen mikro plastiğin ortalama 29 mikro plastik parçacık olduğunu vurgulayarak bunun denizdeki orandan daha fazla olduğunu tabir etti.

Basın açıklamasında “Antarktika’daki en büyük istasyon olan Ross Adası, Scott Üssü ve McMurdo İstasyonu’ndaki bilimsel üslerin çabucak yanında, mikro plastiklerin yoğunluğu, İtalyan buzul enkazında bulunanlara emsal, yaklaşık 3 kat daha yüksekti. En yaygını meşrubat şişeleri ve giysi imalinde kullanılan PET olmak üzere 13 farklı plastik çeşidi bulundu.” denildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.