Ege sularında zulüm: 3 göçmenin cansız vücudu bulundu

Posted by

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda can yeleksiz ve elleri kelepçeli olarak direkt denize atıldığı argüman edilen 11 göçmenden 8’i yüzerek Çeşme ilçesinde bulunan Karaada’ya çıkarken, 3 sistemsiz göçmenin cansız vücudu ise Türk Kıyı Güvenlik takımları tarafından bulundu.

8 Ağustos günü saat 10.05 sıralarında vazifeli Kıyı Güvenlik botu tarafından Çeşme ilçesi Karaada’da bir küme sistemsiz göçmen olduğunun tespit edilmesi üzerine gruplar harekete geçti. 8 sistemsiz göçmen sağ olarak kurtarılırken, 1 sistemsiz göçmenin cansız vücuduna ulaşıldı.

Kurtarılan göçmenlerin 39 göçmen olarak Sakız Adası’na geçerek farklı yerlere dağıldıklarını, 12 kişinin Yunan polisi tarafından yakalandığını ve yerini bilmedikleri bir binaya götürüldüklerini, burada bedelli eşyalarının alınarak darp edildiklerini, içlerinden 1 göçmenin binanın dışına alındığını, gelen çığlık seslerinden ötürü daha ağır bir muameleye maruz kaldığını anladıklarını, sonrasında 11 kişilik küme halinde Yunan Kıyı Güvenlik botuna bindirildiklerini, dışarı alınan 1 göçmenin orada kaldığını ve hayatını kaybetmiş olabileceğini düşündüklerini söyledikleri öğrenildi.

CAN YELEKSİZ VE ELLERİ KELEPÇELİ DENİZE ATIŞMIŞLAR

Kurtarılan göçmenler, 12 kişilik kümenin Yunanistan unsurlarınca can yeleksiz ve elleri kelepçeli olarak direkt denize atıldıklarını, yüzerek karaya ulaşmaya çalıştıklarını, 8 göçmenin kıyıya ulaşmayı başardığını, 1 göçmenin cansız vücudunun kıyıya vurduğunu, 2 göçmenin boğulduğunu gördüklerini belirtti.

Kurtarılan göçmenlerden alınan birinci tabirler doğrultusunda kayıp 2 göçmenin bulunması için arama kurtarma faaliyeti başlatıldı. Olay yerinde 2 Kıyı Güvenlik botu ile 2 Kıyı Güvenlik helikopteri ile yürütülen arama kurtarma faaliyetleri sonucu kayıp 2 göçmenin cansız vücutlarına ulaşıldı. (İHA)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.