Endonezyalı çiftçiler palm yağı ihracat yasağına reaksiyonlu

Dünyanın en büyük ikinci palm yağı üreticisi olan Endonezya’da yüzlerce çiftçi, ülkenin başşehri Cakarta ve başka kentlerinde bugün şovlar düzenleyerek, palm yağı ihracatı yasağının kaldırılmasını talep etti.

İktisat Bakanlığı’nın önünde düzenlenen aksiyonda, “Malezyalı çiftçilerin yüzü gülüyor, Endonezyalı çiftçiler ise acı çekiyor” yazan pankart taşındı. APKASINDO isimli çiftçi kümesi tarafından yapılan açıklamada, palm yağı fiyatının yüzde 70 düştüğü ve bu nedenle çiftçilerin gelirlerinin çok etkilendiği belirtildi.

YAĞ FİYATI DÜŞÜRÜLMÜYOR

İktisattan Sorumlu Uyum Bakanı Airlangga Hartarto, ihracat yasağının toptan yemeklik yağ fiyatı litre başına ortalama 14 bin rupi (0.95 dolar) düzeyine inmediği sürece devam edeceğini söyledi. Ticaret Bakanlığı bilgilerine nazaran toptan yemeklik yağ fiyatı, geçen haftayı litre başına 17 bin 300 rupi düzeyinde kapattı.

Palm yağının fiyatı, uygulanan yasağın başlamasından evvel bir yılda yaklaşık yüzde 63 oranında artmıştı. Hükümet, bu eserin halk için garanti altına alınmasının birinci öncelik olduğunu söyleyerek, geçen ay aldığı bir kararla ihracatını yasaklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.