Ertürk Akşun’dan okumalar nasıl olmalı kitabı: İnsan Birikimdir

Posted by

Her birimiz kendimizi yazarak tabir etmeye muhtaçlık duyarız. Bunu çoğumuz toplumsal medya postlarımızda bir kısmımız ise kaleme aldığımız denemelerle ya da hikayelerle yaparız bunu, gereğince çalışırsak ise makaleler yahut araştırma kitaplarıyla, romanlarla…

Peki, düzgün yazabilmek bir doğal yetenek midir?

Kendimizi yazarak hakikat formda tabir edebilmek için neleri, ne kadar okumalıyız? Nitelikli bir okur olduğumuzu söyleyebilmek için hangi kitapları muhakkak okumuş olmalıyız?

Edebiyatın modası olur mu? Yazmayı öğrenmek için çabucak her yerde karşımıza çıkan atölyelere katılmak zarurî mudur?

İyi bir okur, müellif ve yayın direktörü olarak uzun yıllarını kitaplar içinde geçirmiş birinin rehberliğinde bütün bu sorulara ve çok daha fazlasına cevap aramak ister misiniz?

Kitaplara ve okumaya farklı bir pencere

Ertürk Akşun’un kaleme aldığı İnsan Birikimdir okumaya, yazmaya, kitaplara, edebiyata şimdiye kadar bakmadığınız bir yerden yaklaşarak mevzunun pek az tartışılmış kısımlarına odaklanıyor.

Okuruna sürüden farklı bir bakış açısı kazandırmak için çuvaldızı kendine batırmaktan çekinmiyor ve gerektiğinde şeytanın avukatlığını yaparak cevaplara ulaşmak yerine yeni sorular sormamıza yol açıyor.

Okumak mı entelektüel bir faaliyettir yoksa yazmak mı?

Yazma aksiyonunun ne kadarı sanattır, ne kadarı zanaatkârlık?

Klasik eserler neden okunmalı ve aslında neden okunmamalı?

İyi ve nitelikli okur olmak öğrenilebilir mi?

Okumak ve yazmak bir usta-çırak bağı içinde nasıl gelişir?

Sanat ve edebiyat, tüketime dayalı ticari metalar mıdır?

Yaratıcı müelliflik atölyeleri ve yazma sanatı üzerine kaleme alınmış kitaplar gerçekten işe fayda mı?


Sayfa: 240

Yazma ve okuma üzerine pratik bilgiler

Hayatının büyük bir kısmını kitap dünyasının içinde geçiren Ertürk Akşun, yazma ve okuma üzerine pratik bilgiler verdiği bu kitapta kendi okuma tecrübelerini, süreç içinde yaptığı yanılgıları da itiraf ederek kaleme alıyor.

İyi ve nitelikli okur olmak

İyi ve nitelikli okur olmak üzerine tartışmak, araştırmak ve düşünmek isteyen herkes için eşsiz bir yol gösterici sayılabilecek olan bu kitapla, okuyuculukta nitelik edinmek ismine yapılması gerekenler konusundaki yerleşik algıyı kırmak için de bir tartışma başlatıyor yürekle.

Doğru bilinen yanlışlar

Kendi okuma tecrübelerinden yola çıkarak aktardığı görüşlerinde üzerinde fikir birliğine varılamamış birçok mevzuya diğer bir yerden bakmamıza imkan sağlıyor.

Akşun; okur, muharrir ve Takviye Yayınları Yayın Direktörü olarak edindiği birikimle hakikat bilinen yanlışları daha net görebilmemiz için farklı bir pencere açıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.