Eski Rus başkandan üstü kapalı tehdit: AB’nin nükleer santrallerinde de bir kaza olabilir

Posted by

Avrupa’nın en büyük nükleer santrali olan Ukrayna’nın Zaporijya tesisine yönelik ataklar Çerbobil’den sonra yeni bir nükleer felaket yaşanabileceği kaygısına yol açarken, Rusya’nın eski Devlet Lideri Dimitri Medvedev’den “Batı’ya nükleer tehdit” niteliğinde bir açıklama geldi

Rusya ve Ukrayna ortasında 170 gündür süren savaşta Zaporijya’daki Avrupa’nın en büyük nükleer santrali etrafında çatışmaların ağırlaşması telaşlara yol açtı.

Ukrayna, Rusya’nın santrali dün beş kere vurulduğunu belirtirken, Rus yetkililerse hücumlardan Ukrayna’yı sorumlu tutuyor. Santralde her an bir nükleer kaza yaşanabileceği tarafında ihtarlar sürerken BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de, son açıklamasında bölgenin askerden arındırılması daveti yaptı.

Konuyla ilgili Rusya’dan son açıklama, Devlet Lideri Vladimir Putin’e en yakın isimlerden biri olan Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dimitri Medvedev’den geldi. Eski Devlet Lideri Medvedev, Zaporijya Nükleer Santrali’ne yönelik hücumların gerisinde Rusya’nın olduğu suçlamalarını reddederek “BM bile buna inanmıyor” dedi.

Telegram iletisinde Medvedev, “Kiev ve müttefikleri hatalının Rusya olduğunu söylüyor. Bu büsbütün saçmalık, Rusofobisi olan aptallar için bile saçma. Bunun rastlantısal olduğunu, niyetlerinin bu olmadığını söylüyorlar. Ne diyebilirim? Avrupa Birliği’nin de nükleer santralleri olduğu unutulmasın. Oralarda da kaza olabilir”

Son periyotta sert açıklamalarıyla dikkat çeken Medvedev, daha evvel de ABD’nin Ukrayna’ya gönderdiği füze sistemlerinin Rusya’ya hücumlarda kullanılması halinde Rusya’nın Batı kentlerini vurabileceğini söylemişti. Medvedev, Ukrayna’daki savaşın dünyayı nükleer savaşa sürüklediğini belirtmişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.