Hindistan, Çin’in ihtilaflı bölgedeki köprü inşasına reaksiyon gösterdi

Posted by

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arindam Bagchi, Çin’in Pangong Gölü’ndeki inşaat çalışmalarına itiraz etti.

Bagchi, topraklarının bu tıp yasa dışı işgalini hiçbir vakit kabul etmediklerini vurgulayarak, “Çin’in (Pangong Gölü’ndeki) haksız inşaat çalışmalarını da savlarını da kabul etmedik.” dedi.

Bagchi, Hindistan’ın kendi güvenlik çıkarlarını korumak maksadıyla bilhassa 2014’ten bu yana hudut bölgelerinin yol ve köprüler dahil altyapısını güçlendirdiğini kelamlarına ekledi.

Çin tarafından şimdi mevzuya dair açıklama yapılmadı.

 SINIR UYUŞMAZLIĞI

Çin ile Hindistan ortasındaki Himalaya Dağları’nın çevrelediği bilinmeyen hudut çizgisi, ülkeler ortasında egemenlik tartışmalarına neden oluyor. Akarsular, göller, buzullar ve karlı tepelerin bulunduğu 3 bin 500 kilometrelik hudut, tarafları sık sık karşı karşıya getiriyor.

Pekin idaresi, “Güney Tibet” olarak isimlendirdiği Hindistan’ın Arunaçal Pradeş eyaletindeki 90 bin kilometrekarelik toprakta hak argüman ederken Yeni Delhi ise Aksay Çin Platoları’nı kapsayan 38 bin kilometrekarelik alanın, Pekin idaresince işgal edildiğini savunuyor.

HİNT VE ÇİN HUDUT BİRLİKLERİNİN ÇATIŞMASI TANSİYONU ARTIRMIŞTI

Ladakh bölgesindeki Galwan Vadisi’nde 15 Haziran 2020’de Hint ile Çin askerleri ortasında çıkan çatışmada 20 Hint askeri hayatını kaybetmişti. Çin de kelam konusu çatışmada 4 askerinin öldüğünü açıklamıştı.

Çatışmanın akabinde iki ülkenin askeri birlikleri hudutta teyakkuz haline geçmiş, Hindistan bölgeye karadan havaya füze savunma sistemi, Çin ise obüsler ve tanklar konuşlandırmıştı. Yaşanan gerginlik, dünyanın en büyük ordularına sahip ülkelerin kamuoylarındaki “savaş” telaffuzlarıyla daha da artmıştı.

İki ülkenin askeri heyetleri ortasında huduttaki tansiyonu düşürmek emeliyle görüşmeler başlatılmıştı. Şubat 2021’den beri yapılan 15 cins görüşmede taraflar, Pangong Tso Lake Gogra ve Galvan vadilerinin güney ve kuzey bölgelerindeki askerleri çekme konusunda anlaşmıştı.

Kolordu kumandanları seviyesinde yürütülen görüşmelerin 15. çeşidi, 12 Mart’ta Moldo-Çuşul hudut noktasının Hindistan tarafında yapılmış, taraflar, görüşmede iki ülke ortasındaki meçhul hudut çizgisini tanımlayan Fiili Denetim Sınırı’nın (LAC) batı kısmını oluşturan Ladakh’ın doğusundaki bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması ve uyuşmazlığın tahlili için askeri ve diplomatik kanallardan diyaloğun sürdürülmesi konusunda anlaştıklarını bildirmişti.

KAYNAK: AA

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.