İklim değişikliği güney Asya’yı felakete sürüklüyor

Posted by

Mart ve nisan aylarında Hindistan ve Pakistan’ı tesiri altına alan sıcaklık dalgası, açık havada çalışan tüm insanları olumsuz istikamette etkilerken ziraî üretim alanında yeni dertlerin ortaya çıkmasına neden oldu. Dünya Hava Durumu İlişkilendirme Girişimi’nden bir küme araştırmacı, iklim değişikliğinin bu ısı dalgası üzerindeki tesirlerini incelemek hedefiyle mart ve nisan aylarında Hindistan ve Pakistan’da görülen iklim durumunu belirleyerek geçmişteki hava bilgileriyle karşılaştırdı.

Takımın ulaştığı sonuçlar, iklim değişikliğinin, her yüz yılda bir sıcak hava dalgasının meydana gelme mümkünlüğünü yükselttiğini ortaya çıkardı. ABD merkezli iklim bilimi ve tahlili kuruluşu Berkeley Earth’ten iklim bilimci ve araştırmacı olan Zeke Hausfather, buna emsal olayların Sanayi Devri öncesinde her 3 bin yılda bir gerçekleştiğini söylüyor. Bununla birlikte, Sanayi Öncesi periyoda kıyasla, şu an yaşanan sıcaklık dalgasının 1 santigrat derece daha yüksek gerçekleştiğini belirtiyor.

Hindistan’ın Yeni Delhi kentinde bulunan Hindistan Teknoloji Enstitüsü’nde iklim bilimci ve araştırmanın ortak muharriri olan Krischna AchutaRao, yaşanan durumu, “Yüksek sıcaklıklar Hindistan ve Pakistan’da sıkça görülür ancak bu yılkini bu kadar olağandışı yapan şey, bu kadar erken başlayıp bu kadar uzun sürmesi. Sıcaklıklar arttıkça bunun daha sık gerçekleşeceğini biliyoruz ve buna hazırlanmamız gerekiyor” diye özetliyor. Araştırmanın ortak müellifi Hausfather, “İklim değişikliğinin, buna benzeri çok sıcak hava olaylarının kötüleşmesinde kesin bir rolü olduğunu açık bir formda gösteriyor” diyor.

MEVSİM NORMALLERİNİ 8 DERECE AŞTI

Hindistan’da mart ayı sıcaklıkları daima olarak ortalamanın 3 ilâ 8 derece üstünde gerçekleşti ve 122 yıl evvel iklim kayıtlarının başlamasından beridir birinci sefer 44 santigrat derecenin üzerine çıktı. Birebir günlerde Pakistan’da hava sıcaklıkları 49 dereceye ulaştı. Bunun yanı sıra, yağış rejiminde de radikal değişimler görüldü ve mart ayında Pakistan yıllık ortalamaya kıyasla yüzde 62 daha az yağış alırken Hindistan’da bu oran yüzde 71’e kadar ulaştı.

Çok ısı yüzünden ziraî üretimde görülen büyük düşüşün yanı sıra Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle de Hindistan birinci olarak buğday, geçtiğimiz günlerde de şeker ithalatını yasakladı. WWA’nın araştırması, çok sıcaklıkların geçmişte 312 yıl olan döngüsünün iklim değişikliğiyle kontaklı olarak 3,1 yılda bir yaşanır hale geldiğini, yüz yılın sonunda bu döngünün 1,15 yıla kadar düşmesinin beklendiğini belirtiyor.


Yazının yepyenisi Nature sitesinden alınmıştır. (Çeviren/Derleyen: Tarkan Tufan)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.