İş dünyası minimum fiyat için hazır

Posted by

Ankara Genç İş İnsanları Derneğin (ANGİAD) Lideri Ertuğrul Onat, hükümetin evvel gündeme getirip daha sonra sessizliğe büründüğü taban fiyata orta artırım yapılması konusunda iş dünyasının adım atmaya hazır olduğunu söyledi.

ANGİAD Lideri Onat, gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, fiyat artışlarından iş dünyasının da rahatsız olduğunu söyledi. Onat, “Çalışanlarımızın refah içinde yaşamasını istiyoruz. İş dünyası bu hususta adım atmaya hazır. Taban fiyata yeni artırım olur, maaşlara ek artırım olur, bunlarda güzelleştirme yapmaya iş dünyası hazır. Lakin bu artırımların da diğer ekonomik sonuçları doğuyor. İnsanların gelirlerini ne kadar artırırsanız enflasyonda da artış oluyor ” dedi.

PAHALILIĞI GÖRÜYORUZ

Lider Onat, hayat pahalılığını patronların de gördüğünü belirtirken, “Örneğin ben kendi şirketimde maaşlara ocak artırımından sonra mayıs ayında ek artırım yaptım. Ocakta çalışanlarımızın 30’u minimum ücretliyse artık bu sayı 10’a düştü. Minimum maaş seviyemiz 5 bin ila 5 bin 500 lira seviyesine çıktı. Bu artırımları yapıyoruz zira elemanlarımızı kaybetmek istemiyoruz” dedi.

Bu gidişle mühendisler berber çırağı olacak

ANGİAD Lideri Onat, endüstride orta elaman açığı yaşandığını, forklitf operatörü bulmakta zorlandıkları halde mühendis ilanlarına çok sayıda müracaat geldiğini söyledi. Üniversite mezunları işsiz gezerken 10-15 bin lira maaşla usta bulamadıklarını belirten Onat, “Eğitim sistemi değişmeli. Bu türlü giderse berber çıraklığını her halde mühendisler yapacak” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.