Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarı liyakat ve adalet vurgusuyla eleştirdi: Vergiler nereye gitti?

Posted by

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün Ordu’da yurttaşlarla bir ortaya geldi. Fındık üreticilerinin problemlerini dinleyen Kılıçdaroğlu, muhtarlar, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve kanaat liderleriyle de toplantıda buluştu. Kılıçdaroğlu, “Siyaset kurumu halkına hesap vermek zorundadır. Milletin ödediği vergilerin nereye harcadığının hesabını veremeyen bir siyasi iktidar malı götürüyordur arkadaşlar” dedi.

“BİR AVUÇ BEŞERE…”

Türkiye’deki asıl sorunun memleket idaresi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “84 milyon insan, daima bir arada bir avuç beşere çalışıyoruz. Bütün kaynaklar bir avuç beşere gidiyor. Kelam veriyorum. Bu haksızlığı ve adaletsizliği çözmezsem, tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyenlerin burnundan fitil fitil getirmezsem niçin siyaset yapıyorum? Siyasetle devlet idaresi başkadır. Partiler devleti yönetmek üzere gelirler, devlet olmak için değil. Yetkiyi halktan alırlar. Liyakat olmazsa adalet de olmaz” diye konuştu. Hayat pahalılığına da dikkat çeken Kılıçdaroğlu, kelamlarına şöyle devam etti:

“MİLLİYETÇİLİK” TEPKİSİ

“Türk Lirası’nı erittin. Siz kim, milliyetçilik kim? Milliyetçilik edebiyatı yapıp gidip de birilerinin kapılarında dilenen adam olur mu? Yalnızca mayıs ayında ödenen faiz 19 milyar lira. Memleketi tefecilere teslim ettiler. Şikâyet etmeyen kim? 84 milyonu sömüren ve Saray’da yaşayanlar. Ülkeyi yönetemiyorlar. Yönetme kapasiteleri yok.” Bürokratlara yönelik ikazını anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“HER VATANDAŞ VAR”

“Devlet liyakatle, ahlakla, bilgiyle, birikimle yönetilir. Bana ‘Niye tehdit ediyorsun?’ diye kızıyorlar. Tehdit etmiyorum, ‘Yasalara uyun’ diyorum. Baskı kuruyorlar. Tazminat davaları açıyorlar. Sanıyorlar ki ben bunlardan çekineceğim, korkacağım. Sizin feriştahınız gelse asla korkmayız. Biz hakikat duracağız.” 6’lı masa ile ilgili değerlendirmelerde de bulunan Kılıçdaroğlu, “Her bir vatandaş, o masaya baktığında kendi temsilcisini görüyor. Bizi bir ortaya getiren, bu ülkenin içinde bulunduğu durumdur. Buradan Türkiye’nin çekilip çıkarılması lazım. Her birimizin sorumluluğunun şuuruyla hareket etmesi lazım” sözlerini kullandı. Ayrıyeten Kılıçdaroğlu’nun Ordu’daki “Gençlik Buluşması” afişlerinin zabıtalar tarafında yırtıldığı öne sürüldü.

“VURGUN TERTİBİ VAR”

Fındık bahçesinde üreticilerle bir ortaya gelen Kılıçdaroğlu’na yaşanan sıkıntılara ait rapor sunuldu. Tüm Köy Sen Ordu Şube Lideri ve fındık üreticisi Zekayi Sağra, fındık ihracatında vurgun ve soygun yapıldığını söyledi. Sağra, “Dünya piyasasında 120 milyar doların üzerinde oluşan kıymeti ürettiğimiz halde yıllık ihracatımız ülke olarak 2 milyar doları geçmiyor” dedi. Üretim planlaması yapılması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “İktidarımızda göreceksiniz, fındık bu bölgenin stratejik eseridir, fındık üreticisi hak ettiği geliri kesinlikle alacaktır” tabirini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.