Konuttan çalışanlar dikkat… Kulaklıklar işitme hissine ziyan verebilir

Posted by

Uzmanlar, meskenden çalışan şahısların uzun saatler boyunca kulaklık takmasının işitme duyusuna ziyan verebileceğini söylüyor.

Konutunu ofis olarak kullananların sayısındaki artış, Covid-19 pandemisiyle bir arada epey yaygınlaştı. Lakin yeni bilgiler, yataktan kalkıp işe başlayan çalışanların artık tipik bir günde ortalama üç buçuk saat kulaklık taktığını ortaya koydu.

Bu sayı, pandemi öncesine nazaran bir saat daha uzun olarak kaydedildi.

2.000 yetişkin üzerinde yapılan araştırmaya nazaran, uzun müddetli ses ekipmanı kullanımı iştirakçilerin yüzde 43’ünde kulak ağrısı olduğunu ve yüzde 23’ünde de bunun haftada birden çok sefer yaşandığını ortaya çıkardı.

KULAK KİRİ VE AĞRISI ARTIYOR

Sun’ın haberine nazaran, Specsavers ve OnePoll tarafından yapılan araştırmada, iştirakçilerin yüzde 36’sı son iki yılda kulak kiri birikiminde bir artış fark etti.

Araştırmada yer alan baş odyolog Gordon Harrison, araştırmanın, konutta çalışanların kulaklıklara ne kadar bağımlı hale geldiğinin altını çizdiğini söyledi.

Harrison, “Ancak, artan maruz kalma bir dizi probleme yol açabileceğinden, kulaklıkların ölçülü olarak kullanılması önemlidir” diye ikazda bulundu.

Araştırma ayrıyeten, iştirakçilerin yüzde 39’unun aygıtlarında yüksek hacimler hakkında ihtarlar olduğunu, fakat yüzde 91’inin bunları görmezden geldiğini kabul ettiğini ortaya koydu.

İştirakçilerin yüzde 47’si konutlarından bağlanıp her gün imajlı görüşme yapıyor ve yüzde 40’ı hoparlörler yerine kulaklıkları tercih ediyor.

Harrison, “Duymamız çok pahalıdır ve ekseriyetle makul bir bozulma noktasına geldiğinde düzeltilebilecek bir şey değildir. İşitme duyularının kötüleştiğine inananların çok geç olmadan yardım almalarını istememizin nedeni budur” diyerek duyma sorunu yaşayanların profesyonel bir yardım almaları gerektiğini belirtti.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.