Mide mikrobuna karşı doğal reçeteler

Posted by

Prof. Dr. Erk, mide ve bağırsak hastalıklarının en kıymetli nedeni olan mide mikrobu Helicobacter Pylori’nin tedavisinde birtakım besinlerin de tesirli olduğuna dikkat çekti

Helicobacter Pylori tüm dünya ölçeğinde en sık görülen kronik enfeksiyon hastalığıdır ve mide-bağırsak hastalıklarının en değerli nedenidir. Kronik etkin gastrit, mide-12 parmak bağırsağı ülseri, mide kanseri ve bağırsak kökenli lenfoma çeşitlerinin ana nedenidir.

Dünya Sıhhat Örgütü’nün bu mikrobu mide için birinci derece karsinojen olarak kabul ettiğini belirten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Osman Erk, bu bahiste bilinmesi gerekenleri şöyle açıkladı…

HANGİ HASTALIKLARA YOL AÇAR?

Kesin bulgular olmamakla birlikte Helicobacter Pylori’nin  kalp-damar, karaciğer-safra yolları, cilt, birtakım kan hastalıkları, migren ve romatizmal hastalıklarla bağlantılı olduğu tabir edilmektedir. Kronik ürtiker kaşıntılı, deride kabarık, kırmızı ve çabuk kaybolan deri döküntüleri ile seyreder. Kronik ürtiker ile Helicobacter Pylori ortasında manalı bir bağ olduğu ve tedaviyle ürtikerin düzelebileceği bilinmektedir. Araştırmalar, enfeksiyon nedeni ile mide-bağırsak duvarında artan geçirgenliğin besinlerdeki alerjen unsurların bedene basitçe sızmasına neden olduğunu, bağışıklık sisteminin uyarıldığını ve ürtikerin ortaya çıktığını göstermektedir.

MİDE AĞRISI VARSA DİKKAT!

Mideyi sinsice içten içe iltihaplandıran bu bakteri sosyo-ekonomik ve hijyen kaideleri makûs olan ülkelerde sık görülür. Helicobacter Pylori; kronik etkin gastritten mide kanserine kadar birçok hastalığa yer hazırlayabilir. Hastaların bir kısmında belirti vermeyen bu mikrop, mide ağrısı, şişkinlik, gece uykudan uyandıran karın ağrısı, yemekten çabucak sonra karın ağrısı ve açlık hissi üzere şikayetlere yol açar.

BULAŞICI MIDIR?

Sağlıksız şartlar, yiyeceklerin ve içme suyunun pak olmaması ve ailedeki başka bireylerde bu bakterinin bulunması, Helicobacter Pylori riskini artırır. Bu bakterinin hijyenik olmayan yiyecek ve içeceklerle insanlara, daha sonra beşerden beşere geçtiği bilinmektedir. Tedavi edilmezse mide kanseri riskini de artırır.

TEDAVİDE GEÇ KALINMAMALI

Helicobacter Pylori’nin teşhisi, nefes (üfleme), kan ve gaita testleriyle yapılır. Üfleme testi 30 dakikada sonuç verir. Tedavide antibiyotik kullanılır. Fakat bu mikrop, güç tedavi edildiğinden tedavide birden fazla antibiyotik birlikte kullanılmalıdır. Tedaviye mide asidini azaltan bir ilaç ek edilmektedir. Mide asidinin azaltılması antibiyotiklerin tesirini artırır.

BU BESİNLER DE İLAÇ GİBİDİR

Mide mikrobunun tedavisinde, doğal besinler ve baharatlar da yararlıdır. Kırmızı acı biber, Helicobacter Pylori’nin gelişimini maniler. Sarımsak bu mikrobu öldürmede son derece tesirlidir. Antibiyotik üzere misyon yaparak bakterileri yok eder. Ayrıyeten antioksidan ve C vitamininden güçlü besin alımı şikayetleri azaltır. Portakal, greyfurt, domates, kuşburnu, maydanoz, brokoli, lahana, karalahana, yeşil sivribiber ve karnabahar da tedavisini dayanaklar.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.