Mustafa Kutlu’nun 75 yılı kitap oldu

Posted by

Mustafa Kutlu’nun 75 yıllık hayatında yaşanmışlıklarını, yayın hayatına girişini ve müelliflik serüvenini belgeleyen Üç Konuşma İki Albüm kitabı Dergah Yayınları’ndan çıktı. 3 röportaj ve 2 albümden oluşan kitaptaki albümlerden biri birinci mektep günlerinden itibaren artarak devam eden ilgisiyle son yıllarda çizdiği fotoğraflardan oluşuyor.

Hayatının kıymetli kesitlerinden oluşan 2. albümdeki fotoğraflar ise Kutlu’nun biyografisini süslüyor. Kendisi kaleme aldığı biyografisinde, Erzincan’da dünyaya gelmesinden, müelliflik hayatına ve İstanbul’a uzanan yolu ayrıntılıca anlatıyor.

Ortaokul talebeleri ile açık havada fotoğraf dersi (1970)

Birinci tayin yeri Tunceli Lisesi’nde edebiyat öğretmeni olarak vazife aldığını belirten müellif, vazifeye başlar başlamaz evvel kilitli olan okul kütüphanesini açarak çeşitli yayınevlerinden kitaplar getirdiğini söylüyor. Kutlu, “Spor Salonu damından akmış ve parkeler patlamıştı. Tamir ettirip, bir basket ekibi ve akabinde bir de futbol kadrosu kurulmasına öncülük ettim. Salonun sahnesinde Orhan Kemal’in 72. Koğuş isimli yapıtını oynadık” diyerek yeni mezun bir öğretmenin ufkunun çok ötesinde ortaya koyduğu işleri anlatıyor.

Yazılarından evvel resmi basıldı

“Fikir ve Sanatta Hareket” mecmuasını çıkaran Ezel Erverdi’yle 54 yıllık dostluğunun başlangıç kıssasından de kelam eden muharrir, Hareket mecmuasının 28. sayısının kapağında birinci evvel Kutlu’nun çizdiği bir fotoğraf, 29. sayıda ise birinci öyküsü ‘O’ yayınlanıyor. Kutlu, “Artık ‘Hareket’ ailesine katılmıştım” diyerek anlatıyor bunu. 1972 yılında tayini İstanbul’a çıkan muharririn içinde Hareket, Dergah, Yeni Şafak olan macerası da başlamış oldu.
Mustafa Kutlu, Halit Refiğ, Ezel Erverdi, senaryosunu yazdığı “Kurtar Beni” sinemasının setinden

Yeni şafak kurulurken

Kurulduğu günden beri Yeni Şafakta yazan üç müelliften biri olan Mustafa Kutlu, biyografisinde gazetenin kuruluş öyküsüne de yer verdi. Mustafa Özel, İsmail Kara ve İsmet Özel’le birlikte poz verdiği 1996 tarihli fotoğrafı paylaştığı sayfada, o fotoğrafın öyküsünü şu tabirlerle anlattı: “Yeni Şafak gazetesi geniş bir muharrir takımı ile yayın hayatına atıldı (1995). İsmail Kara ile birlikte biz de yazmaya başladık. Bir yıl sonra köşe müelliflerinin fotoğrafları çekilecek diye Sinan Çetin’in stüdyosuna gittik (1996). Üstteki fotoğraf orada çekildi. Bu fotoğrafın öyküsünü İsmail Kara yazacak.”

Erenler’e sıkça uğrardık

Kutlu’nun kaleme aldığı iyilik bildirisiyle başlayan kitabın ‘Üç Konuşma’ kısmı müellifle yapılan üç söyleşiye yer veriyor. Birincisi “Kişisel Olanı Anlatırken Dahi Toplumsal Yarayı Görmek İsterim” başlığıyla 2001 yılında yayınlanan Fatma Barbarosoğlu imzalı bir röportaj. İkincisi Feridun Andaç’ın “Mustafa Kutlu ile Dünden Bugüne” başlıklı hayatından kesitler aktardığı 2002 yılında yayınlanan söyleşi. Sonuncusu ise İlyas Dirin’in “Mustafa Kutlu ile Öykücülüğü Üzerine” başlıklı 1999 yılında yayınlanan geniş bir röportaj.

Dirin’in “Peki Mustafa Kutlu nasıl çalışır, nasıl müellif?” sorusuna Muharrirler Birliği’nden Derviş Aile Çay Bahçesi’ne çeşitli yerleri sayan Kutlu, “Bir orta Erenler’e sıkça uğrardık. O yetmiş seksen kişilik kalabalıktan kaynaklanan o uğultular bana ninni üzere geliyordu. Yalnız bu türlü yerlerde tanıdık birisi rastlarsa onunla ilgilenmek icap ediyor” diyerek yazı yazdığı yerleri birer birer anlatıyor.

Dergah Yayınları’nın Mustafa Kutlu’nun 75 yaşına armağan olarak yayınladığı bu eser sayısız kitap yazan ve kuşaklara taraf veren bir müellifin hayatını günümüze taşıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.