Mutfakta duran antika Çin vazosu 28,5 milyon TL’ye satıldı

Posted by

Mutfakta koruma edilen, 18. yüzyıldan kalma ender bir Çin vazosu müzayedede 28,5 milyon TL’ye (1,8 milyon Dolar) satıldı.

Antika Çin vazosunun satışını gerçekleştiren İngiliz müzayede meskeni Dreweatts’a nazaran, yaldızlı mavi eser başlangıçta yaklaşık 3 milyon TL (186.000 Dolar) kıymetindeydi.

Dreweatts yaptığı açıklamada, satıcının vazoyu 1980’lerde birkaç yüz sterline satın alan bir cerrah olan babasından devraldığını söyledi. CNN’in haberine nazaran, satıcı, kıymetinden habersizdi ve bu yüzden bir uzman tarafından görülene kadar mutfağında tuttu.

Müzayede meskeni, yüksekliği iki fit olan porselen vazonun tabanının Qianlong periyodunun (1736-1795) karakteristiği olan altı karakterli bir mühür işaretiyle süslendiğini söyledi.

ÇOK AZ BİR ESER OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Dreweatts, vazonun, Qing hanedanlığının altıncı imparatoru olan Qianlong’un sarayı için yapıldığını ve mavi, altın ve gümüş rengini elde etmek için yenilikçi ısıtma teknikleri kullanılarak hazırlanmış olacağını ekledi.

Bu çeşit vazoların Çince ismi, “göksel küre vazo” manasına gelen ve küre formunu tanımlayan “tianqiuping” olarak biliniyor. Dreweatts, altın ve gümüş olarak tıpkı dizaynlarla belgelenmiş diğer bir tianqiuping vazo bulunmadığını ve bunun son derece az olduğunu söyledi.

Dreweatts’ta Asya seramikleri ve sanat yapıtları konusunda uzman danışman olan Mark Newstead, teklife Çin, Hong Kong, ABD ve İngiltere’den yüksek talep geldiğini belirtti.

Newstead, “Sonuç, dünyada üretilen kaliteli porselenlere olan yüksek talebi gösteriyor. Harikulade bir sonuç elde ettik ve bunu Dreweatts’ta satma ayrıcalığına sahibiz,” diye ekledi.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.