Obezite beden kompozisyonunu bozuyor

Posted by

Obeziteyi sıhhat sorunu haline getiren durumun yağ dokusu fazlalığı olduğuna dikkat çeken Merkez Müdürü Prof. Dr. Taner Bayraktaroğlu, beden kompozisyonu olarak bilinen istikrarın obeziteyle bozulduğunu tabir etti.

Günlük 10 bin adıma kadar yürüyüşlerin yanı sıra ömür uzunluğu sağlıklı beslenmenin de değerli bir şart olduğunun altını çizen Bayraktaroğlu, Zonguldak’ta da her üç bireyden birinin sıhhat sorunu olduğunu aktardı.

Obeziteye karşı en değerli önlemin hareketlilik olduğunu anlatan Taner Bayraktaroğlu, şöyle dedi:

Obezite bir sıhhat sorunu hale gelinen bedendeki yağ dokusu fazlalığıdır. Yani bedende olması gerekenin üzerinde bir yağ dokusu olduğu vakit bu sıhhat sorunu haline geliyor. Tansiyon, şeker hastalığı, kas eklem hastalıkları ve kansere kadar yolu olan bir sürecin başlangıcı. Bunun için nasıl önlemler alabiliriz sağlıklı yemek yeme ile fizikî hareketlerle yediklerimizin ölçüsü harcadıklarımızla birlikte organlarımızın da sağlıklı olmasıyla giden bir süreç.

Bütün besinlere gereksinimimiz var bu besinleri ölçülü almamız gerekiyor. Almamız gerekenden fazlasını almamız obezite olarak bize geri gelebilir. Bu yüzden hayat uzunluğu sağlıklı beslenme mutlak kaide.

Birde günlük güç harcama yani günlük 10 bin adıma kadar söyleyebiliriz. Hareketlilikle bu önlemler alınabilir. Bu hususta bizlere başvuran hasatlarımızın altında yatan hastalığı tespit edip bunların tedavi edilmesi gerekiyor. Yalnızca bireyin kendisi ile değil ailesi ve toplumsal birtakım önlemlerle de çaba etmek gerekiyor. Obezitede Avrupa’da birinci sıradayız. Zonguldak’ta 3 şahıstan birinin sıhhat sorunu olduğunu söyleyebilirim.

BEL ETRAFI ÖLÇÜLERİNE DİKKAT

Vücut kitle endeksinin 25’in üzerine çıktığında kilo fazlalığı olduğunun, 30’u geçerse obezite olduğunu anlatan Taner Bayraktaroğlu, bel etrafındaki artışın sıhhat referans pahaların üzerine çıkması durumunda sıhhat problemine işaret olduğunu anlattı.

Bayraktaroğlu kelamlarını şöyle tamamladı:

İlk evvel hastamızda bedenin yüküne bakıyoruz kilogram bölü metrekare cinsiden tartısı boyun karesine böldüğümüz vakit elde ettiğimiz bedeli DSÖ obezite ile alakalı tanımlamalarınızı buna nazaran yapın. Vücut kitle endeksi 25’in üstüne çıkıyorsa kilo fazlalığı kısmı 30’u geçiyorsa obezite 30 ila 40 ortası ölümcül obezite, 50’ninüzeri ağır obezite formunda tanımlanıyor.

Bu en kolay usul. Bu kas dokusu fazla olanın yağ açısından güzel bir fikir vermeyebilir. Karaciğerde yağ biriktiğini, damarlarda yağ biriktiğini gösterecek kıymetli parametrelerden biriside bel çevresidir. Bayanlarda 88 santimetre erkeklerde 102 santimetrenin üzerindeyse yağ dokusunun bedendeki birikiminin sıhhat sorunu geldiğine dair bir işarettir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.