Pegasus çalışanının yargılandığı davada yeni gelişme

Posted by

Konuyla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, kuşkulu Onur T. ve arkadaşlarının bir restoranda eğlenirken ellerinde alkol aldıkları bardakların bulunduğu bir fotoğraf çektikleri anlatıldı.

Şüphelinin, bu fotoğrafı Instagram hesabından 27 Nisan’da “Kadir Gecesi özel, Rabbim kabul etsin” sözleriyle paylaştığı belirtilen iddianamede, bu paylaşımla “halkın bir bölümünün benimsediği pahaları alenen aşağılama” cürmünü oluşturduğu kaydedildi.

İddianamede tabirine yer verilen kuşkulu Onur T, toplumsal medya hesabının kendisine ilişkin olduğunu ve kelam konusu paylaşımın kendisi tarafından yalnızca arkadaşlarının görebildiği hesabından yaptığını anlatarak arkadaşının doğum günü nedeniyle toplandıklarını, bir müddet sonra fotoğrafın toplumsal medyada yayıldığını söyledi.

“ÜZGÜN VE PİŞMANIM”

Paylaşımı mizah emeliyle yaptığını ve muhakkak İslam dinine, inananlarına yahut Kadir Gecesi’ne yönelik aşağılama, dalga geçme yahut küçük düşürme hedefi taşımadığını savunan şüpheli, “Olayların bu basamağa gelmesinden ötürü üzgün ve pişmanım” dedi.

İddianamede, Kadir Gecesi’nin İslam dini ve İslam dinine inananlar için dini bir kıymet olduğuna vurgu yapılarak şüphelinin İslam inancına mensup bireylerce kutsal kabul edilen Kadir Gecesi’nde, suça bahis fotoğrafı “Kadir Gecesi özel Rabbim kabul etsin” yazısıyla paylaşmasının “İslam dinince kutsal sayılan bedelleri aşağılama niteliğinde olduğu” belirtildi.

Şüpheli Onur T’nin fiilinin, toplumun birlikte yaşama hissine ziyan verme niteliğinde olduğu ve toplumsal barışı bozmaya elverişli bulunduğu kaydedilen iddianamede, şüphelinin “halkın bir bölümünün benimsediği bedelleri alenen aşağılama” cürmünden 9 aydan 1 yıl 6 aya kadar mahpusu istendi.

Başsavcılık tarafından onaylanan iddianame, İstanbul Anadolu Asliye Ceza Mahkemesine gönderildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.