Rekabet Kurumu’ndan yumurta dalına soruşturma

Posted by

Yumurta kesimini yakından takip eden Rekabet Kurumu, kuşkular ve tezler üzerine yumurta kesimine dava açtı.

Rekabet Şurası, 12 Mayıs tarihli toplantısında, Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUMBİR) ve üye birliklerin rekabeti kısıtlayıcı aksiyonlarda bulunmak suretiyle 4054 sayılı Kanun’un 4’üncü unsurunu ihlal edip etmediklerinin tespiti hedefiyle, 29 teşebbüs ve 13 teşebbüs birliği hakkında soruşturma başlattı.

“25 üye birliği ve teşebbüs hakkında açılmış oldu”

Hususla ilgili CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Gülşen Coşkun şu tabirleri kullandı:

“Edindiğimiz bilgiye nazaran iki başka soruşturma başlatıldı. Birinci soruşturma yumurta üreticileri merkez birliği ile birliğe bağlı 25 üye birliği ve teşebbüs hakkında açılmış oldu. Genel ayrıntılarına baktığımızda Afyonkarahisar, Balıkesir, Bolu, Çorum, Gaziantep, İzmir, Kayseri, Konya ve Manisa’nın da olduğu noktalardaki birlik ve teşebbüsler bu kapsamda yer aldı.

“17 teşebbüs hakkında soruşturma”

“Bir başka soruşturma ise yumurta üretimi alanında faaliyet gösteren 17 teşebbüs ve teşebbüs birliği hakkında oldu.Bu iki farklı soruşturma neden pekala tek soruşturma değil. Edindiğimiz bilgilere nazaran bir soruşturma açıldı. O bilgi, evrak ve bulgular incelenirken ikinci bir soruşturmanın açılmasına gerek duyuldu. Yani kapsam genişledi bu nedenle iki soruşturma açılmış oldu.”

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.