Roma’nın savaş sırları

Posted by

Roma İmparatorluğu’nda mühendis, yazar ve asker olarak görev yapan Sextus Iulius Frontinus, Roma dönemindeki stratejileri kaleme aldı. Roma Strateji Sanatı adıyla Kronik Kitap’tan çıkan eserde, düşman planlarının nasıl keşfedileceği, yürüyüş sırasında nasıl pusu kurulacağı, düşmanın dikkatinin nasıl bozulacağı gibi sorulara yanıt aranıyor.

Frontinus’un eseri 4 kitaptan oluşuyor. Kitapta, ihanet ve firar tehdidine karşı nasıl korunacağı ilgili de bilgi veriliyor.

İşte o bölüm:

“Diodotus, Amphipolis’i bir garnizon ile savunduğu zaman, şehri yağmalayacakmış gibi duran iki bin Trakyalıdan şüphe duyuyordu. Bunun üzerine, birkaç tane düşman gemisinin yakınlarda bir yerde kıyıya vurduğu ve yağmalanabileceği haberini uydurdu. Bu uydurmasıyla gaza gelen Trakyalılar şehirden ayrıldı. Daha sonra Diodotus şehir kapılarını kapattı ve onları bir daha içeri almadı”

Roma Strateji Sanatı kitabı Samet Özgüler’in çevirisiyle Kronik Kitap’tan çıktı. Roma dönemi ve bu dönemdeki stratejik olaylar ile ilgili bilgi edinmek mümkün.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.