Rusya’da memleketler arası kurumlardan ayrılma planı

Posted by

Ukrayna işgali nedeniyle reaksiyonların gayesindeki Rusya başkanı Putin, ülkesini “zarar verici” olarak görülen bir dizi milletlerarası kurumdan çıkarmayı planlıyor. Bu kurumlar ortasında Dünya Sıhhat Örgütü ve Dünya Ticaret Örgütü de var.

Ukrayna işgali nedeniyle ağır yaptırımlara maruz kalan ve giderek yalnızlaşan Rusya’nın Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) ve Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üzere bir dizi memleketler arası kurumdan ayrılmayı planladığı bildirildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, parlamentoya “zarar verici” olarak görülen ve alakaların kesilmesi tavsiye edilen milletlerarası kurumların bir listesini gönderdi. Parlamento Lider Yardımcısı Pyotr Tolstoy, “Rusya’ya faydadan çok ziyan getiren anlaşmaların” gözden geçirileceğini söz etti.

Birçok Batılı ülke, Ukrayna işgali sonrasında Rusya’ya yaptırım uygulamış, çok sayıda şirket de Rusya’daki faaliyetlerine son vermişti. DSÖ üyesi ülkeler geçen hafta yaptıkları oylamada Rusya’nın Ukrayna’daki sıhhat tesislerine ataklarını kınamıştı.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin, daha evvel DTÖ’deki öbür ülkelerin Rusya’ya gümrük vergilerini artırma teklifini “yasadışı” olarak nitelemiş, Rusya’nın DTÖ ile ilgili stratejisini gözden geçireceğini söylemişti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.