Rusya’dan ‘Donetsk’ tezi: Ukrayna ordusu önemli kayıp verdi

Posted by

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Ukrayna’daki savaşta Rus ordusunun hareketlerine ait basına bilgi verdi. Dün denizden fırlatılan yüksek hassasiyetli ‘Kalibr’ füzeleriyle Zaporijya’da yüksek voltajlı ekipman fabrikası alanında hangarlarda gizli çok namlulu roketatarların yok edildiğini bildiren Konaşenkov, Rus uçaklarının yüksek hassasiyetli silahlarla 4 komuta merkezi ile 3 cephaneliği yok ettiğini belirtti.

Rus uçaklarının havada Ukrayna’ya ilişkin Slavyansk’ta bir Su-24, Troitskoye’de bir Mig-29 savaş uçağını vurduğunu kaydeden Konaşenkov, Rus hava savunma sistemlerinin 12 Ukrayna insansız hava aracını imha ettiğini aktardı.

Konaşenkov, “Ukrayna’ya ilişkin bugüne kadar 249 uçak, 137 helikopter, 1534 insansız hava aracı, 354 hava savunma füze sistemi, 4 bin 50 tank ve zırhlı araç, 744 çok namlulu roketatar, 3 bin 145 obüs ve havan topu, 4 bin 292 özel askeri araç yok edildi” tabirlerini kullandı.

‘1000’E YAKIN ASKER, 100’DEN FAZLA ARAÇ ETKİSİZ’

Ukrayna askeri birliklerinin değerli kayba uğradığını öne süren Konaşenkov, yüksek hassasiyetli füzelerle Mıkolayiv bölgesinde Bereznegovatoye yerleşim ünitesi yakınlarında, Donetsk bölgesinde Konstantinovka ve Kramatorsk’ta Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 35. Denizci Birlikleri, 54. Mekanize Birlikleri ve 81. Havacı Birlikleri ile 109. Bölgesel birliklerinin süreksiz olarak konuşlandırıldığı noktaların vurulduğunu tabir etti.

Konaşenkov, bu taarruzlar sonucunda Ukrayna birliklerinin 1000’e yakın askerin, 100’den fazla askeri teknik araç ve silahın etkisiz hale getirildiğini lisana getirdi.

Donetsk bölgesinde Çasov Yar’da Rus hava kuvvetlerinin yüksek hassasiyetli silahlarla milliyetçi güçler ve yabancı paralı savaşçılardan oluşan Ukrayna ordusunun 14. Mekanize birliğinin süreksiz yerleşim noktasının vurduğunu söyleyen Konaşenkov, bu hücum sonucunda 43 savaşçının öldüğünü, yaklaşık 170’inin de yaralandığını kaydetti.

Zaporijya bölgesinde Malaya Tokmaçka yerleşim ünitesi civarında yüksek hassasiyetli füzelerle Ukrayna ordusunun 97. Taburuna ilişkin 60. Mekanize Birliklerinin süreksiz yerleşim noktasının vurulduğunu aktaran Konaşenkov, burada da 30 milliyetçi gücün etkisiz hale getirildiğini, 37’sinin yaralandığını tabir etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.