Şeker tüketimini azaltmak için kanıtlanmış 7 ipucu

Posted by

Beyaz şekerle ilgili onlarca yıldır yapılan araştırmalar şekerin nikotin, alkol yahut kafein üzere gerçek bir bağımlılığa neden olabileceğini göstermektedir. Sık sık çok ölçüde şeker tüketilirse, pankreas büyük ölçülerde insülin salgılamaya alışır. Bu, bedende yeni oluşturulan yapay dengeyi korumak için daha fazla şekere muhtaçlık duyulan bir bağımlılık yaratır. Şeker yoksunluğunda kişi gerginleşir ve yemek için tatlı bir şeyler arar.

Uzmanlar, günde en fazla 25 gram şeker tüketimini tavsiye ediyor. Lakin bir insan bu pahadan ortalama 3 kat daha fazla şeker tüketiyor. Kilo alımına ek olarak şeker diyabeti, çeşitli kalp hastalıklarını ve kanseri tetikler.

Birçok insan bunun büyük bir sorun olduğunu bilmeden her gün çok ölçüde şeker tüketiyor. Bu bilinçsiz şeker alışkanlığı, epey rahatsız edicidir ve şekerin bedene verdiği ziyan da bir o kadar telaş vericidir.

Günlük diyetinizden şekeri çıkarmak büyük bir zorluktur. Araştırmalar, şekerin beyni aldatarak bedenin hakikaten tatlıya gereksinimi olduğu sinyalini verdirdiğini göstermektedir. Şeker için bu yanlış alarma direnirseniz, bedeniniz inanılmaz bir ilerleme yaşayabilir.

Şekeri azaltmanın 5 faydası

Daha az şekerle yaşamanın yararları o kadar büyük ki, bu yararlar sizi bir daha şekerle karşılaştığınızda iki defa düşünmeye itebilir.

İşte şekeri azaltmanın mucizevi yararları:

Cilt gençleşir

Diyetteki şeker ölçüsü, kan sirkülasyonundaki şeker ölçüsünü tesirler. Yüksek kan şekeri düzeyleri, glikasyon ismi verilen bir duruma yol açar. Glikasyon bedeni daha süratli yaşlandırır ve cildin hasar görmesine neden olur. Daha süratli yaşlanma, sararma, sarkma görülür ve kan deveranı azalır. Şekerli ve nişastalı yiyecekler yemek ciltte parlaklık kaybı, göz etrafında koyu halkalar, kırışıklık artışı, yüz çizgilerinin kaybı ve gözenek boyutunda artış olarak kendini gösterir. Bu besinler ayrıyeten iltihabı tetikleyerek sivilcelere de neden olabilir. Çok şeker tüketimi gençliğinizi, sıhhatinizi ve güzelliğinizi çalabilir.

Kilo alımı önlenir

Çok şeker tüketiminin bilhassa göbek bölgesinde kilo aldırdığını herkes bilir. Şeker ölçüsü kan şekerini yükseltir, bu da bedende bir insülin akışına neden olur ve vakitle göbek etrafında yağ birikmesine yol açar. Göbeğin derinliklerindeki bu yağ hücreleri en riskli tiplerdir zira organlara ve damarlara giden yağ hormonları üretirler ve burada kalp hastalıkları ve kanseri tetikleyebilen iltihaplanmaya yol açarlar. Şekeri azaltarak göbek bölgenizdeki yağ fazlalığını da azaltacak ve beraberinde gelen hastalıkların risklerini düşüreceksiniz.

Diyabet riski azalır

Fazla kilo almanın yanı sıra şeker alımını azaltmak tip 2 diyabet geliştirme riskini de azaltır.Tatlılara olan çok istek, insülin üreten hücreleri gerilim altına sokarak fonksiyon bozukluklarına neden olur ve diyabete yol açabilir.

Kalp sıhhati güzelleşir

Araştırmalar, işlenmiş şekerin kalp ve damar sistemine ziyan verebileceğini gösteriyor. Günlük kalorilerinin yüzde 20’sini tatlılardan alan şahısların, günlük kalorilerinin yüzde 8’ini tatlılardan alanlara kıyasla kalp hastalıklarına yakalanma risklerinin yüzde 40 daha yüksek olduğu bulunmuştur.

Beden direnci artar

Karbonhidratlar, en düzgün güç kaynağıdır. Onlar bedenin yakıtıdır. Şekeri ve karbonhidratları büsbütün ortadan kaldırırsanız, bir değişiklik hissedersiniz lakin bu âlâ bir şey değildir. Karbonhidratları büsbütün bırakınca muhtemelen kendinizi yorgun, gerilimli ve uykuya muhtaç hissedersiniz. Bunu önlemek için yapay şekerleri diyetten çıkarın, lakin bedeninize gerekli ölçüde şekeri doğal olarak tatlı yiyecekler, nişastalar ve tahıllar yoluyla sağlayın.

Şekeri azaltmak için kanıtlanmış 7 ipucu

Günlük olarak kompleks karbonhidratlar içeren besinler tüketmek ve kolay şekerlerden uzak durmak kan şekerinde büyük dalgalanmaları önler. Pekala, günlük şeker alımınızı nasıl azaltabilirsiniz? İşte kanıtlanmış 7 usul.

– Şekeri baharatlarla (tarçın, vanilya yahut ebegümeci gibi) ve gazlı içecekleri bitki çaylarıyla değiştirin. Baharatlar, şeker isteğini ortadan kaldırabilecek yeni bir tat hissini beraberinde getirir.

– Besin etiketlerini daha âlâ anlayabilmek etmek için ek şekerlerin eşanlamlılarını öğrenin. Glikoz şurubu, agave nektarı, galaktoz, glikoz, laktoz, sakaroz ve fruktoz eklenen şekeri söz eder. Dikkat edin, bazen bu cins içerikler badem sütü yahut yağsız yoğurt üzere “diyet” besinlerin üzerine bile yazılır.

– Beyaz ekmeği, yararları karbonhidratlar içeren tam tahıllarla (kepekli, çavdar, tam buğday) değiştirin.

– Paketli meyve sularından kaçının, hatta taze sıkılmışları bile çok fazla tüketmemeye dikkat edin. Meyveden suyunun çıkarılması sürecinde meyvede doğal olarak bulunan liflerin birden fazla kaybolur. Sonuç olarak kan şekeri düzeylerinde büyük dalgalanmalara yol açabilen kolay şeker alımı artar. Bütün olarak meyve yemek, tatlı krizlerinden kaçınmak için daha uygundur.

– Tüm işlenmiş besinlerden mümkün olduğunca kaçının.

– Meskende ve ofiste her çeşit çikolata ve tatlıyı dolabınızda bulundurmaktan kaçının.

– Kısıtlayıcı diyetleri unutun (karbonhidratsız, lifsiz vb.).

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.