Son Dakika: Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan kira açıklaması

Posted by

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ‘Yozgat İşçi Eğitim Merkezi’nin açılışının akabinde gazetecilerle bir ortaya geldi. Burada açıklamalarda bulunan Bozdağ, kiralardaki fahiş artışın önüne geçmek için çalışmaların başladığını duyurdu.

Bozdağ, Etraf Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı öncülüğünde Adalet Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığının müşterek bir çalışma gerçekleştirdiğini ve hem mesken sahibinin hem de kiracının hukukunu koruyacak bir düzenlemenin yapılacağını söyledi. Yapılacak çalışma sonrası kiraların ölçülü bir halde düzenleneceğini belirten Bozdağ, “Vergi kanunlarımızda ve öteki kanunlarımızda bu bahislerle alakalı kâfi mevzuatlar var. O mevcut mevzuattan da ilham alarak oradaki birtakım teklifler kanunda geçen kısımlar var. Oradaki birtakım sayılar, oranları biz ‘Acaba bu periyotta fahiş kira artışları karşılığında bunu uygulayabilir miyiz?’ bakılıyor. Oran üzerinden bir belirleme yapacağız, ölçü üzerinden değil. Zira oran üzerinden bir belirlemenin daha makul olacağı, zira oran üzerinden yaptığımızda maliyet her ölçüye nazaran farklı biçimde oluşacaktır. Onun üzerinde son basamağa gelindiğini söz etmek isterim. Bu süreksiz bir düzenleme olacaktır” dedi.

“ARABULUCULUK İLE TARAFLARIN HASIMLIĞA DÖNÜŞMESİ ÖNLENECEK”

Kiracı ve konut sahibi ortasındaki sıkıntıları arabulucular aracılığıyla çözmeyi hedeflediklerini lisana getiren Bozdağ, “Bunun çok yararı var; kısa müddette sorun halledilecek, yordam iktisadı bakımından tasarruf yapılacak ve mahkeme masraflarından tasarruf edilmiş olacak. Taraflar ortasındaki ihtilafın hasımlığa dönüşmesi önlenmiş olacak. Kısa müddette arabuluculuğun bu ihtilafları çözeceğine inanıyoruz ve arabuluculuk kuruluşunun çok yararlı olacağını da düşünüyoruz. Zira bu mevzuya ait kamuya yansıdıktan sonra çok sayıda olumlu reaksiyon aldık” tabirlerini kullandı.

Kira kontratının hürriyetini de koruyacaklarını vurgulayan Bozdağ, bu durumda hassas terazi istikrarı kurmak gerektiğini, gayenin birilerini cezalandırmak değil ve taraflar ortasındaki dengeyi korumak olduğunu işaret etti. Rastgele bir cezai yaptırımın da kelam konusu olmadığını söyleyen Bozdağ, kira mukavelesiyle ilgili değerlendirmelerin Anayasa’da da açıkça yer aldığını vurguladı.

“DİĞER ÜLKELERDEKİ ÖRNEKLERİ İNCELİYORUZ”

Meskenin maliyeti ve emlak kıymeti üzerinden bir oranlamayla hesap yapan ülkelerin olduğunu söyleyen Bozdağ, “Biz bu örnekleri inceliyoruz. Bize yakın, bizim toplumumuzun kabul edebileceği ve yanlışsız olduğunu düşündüğümüz örneklerden istifade edip ya onlardan birini alıp ya da kendimize nazaran onlardan istifade edip yeni bir formül üretebiliriz. Zira Hollanda’da ya da diğer ülkelerde bir grup düzenlemeler var. Konut sahibinin ve kiracının da hukukunu koruyacak, yani fırsatçılık yaparak fahiş fiyatla hak etmediği kira bedeli almak isteyenin önüne geçilecek. Yoksa hak ettiği kira bedelini elbette herkes alacak. Ancak ülkedeki artan fiyatlar nedeniyle hak etmediği bir kirayı almaması sağlanacak. Yoksa herkes konutunu dilediği üzere kiraya verecek, ona bir müdahale yok” diye konuştu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.