Tarihi kalenin üstü yol çalışmasında kumla kapatıldı

Posted by

Samsun’un eski tarihi yapılarından, Danişmentliler’in 1192 yılında yaptırdığı ve günümüze kalıntıları kalan kale surlarının üzerine işhanı yapılmasına müsaade çıktı. Son olarak yol çalışması sırasında bulunan ve cam yerle kapatılıp sergileneceği belirtilen Saathane Meydanı’ndaki kalıntıların üzeri kumla kapatıldı.

Cumhuriyet’ten Cemil Ciğerim’in haberine nazaran, araştırmacı muharrir, tarihçi Baki Sarısakal hususla ilgili, eski Büyükşehir Belediye Lideri Yusuf Ziya Yılmaz’la Saathane Meydanı dönüşüm projesinde daima bağlantı halinde olduğunu belirterek, “Büyükşehir belediye binası yıkılacaktı, tarihi bina kalacaktı” dedi.

Sarısakal, “Eski Büyükşehir Belediye Lideri Yusuf Ziya Yılmaz’la Saathane Meydanı dönüşüm projesinde daima bağlantı halindeydik. Büyükşehir belediye binası yıkılacaktı, tarihi bina kalacaktı. Kale kalıntıları ise cam içinde sergilenecekti. Projeye nazaran çalışma yapmıştım, sonları belirlemiştim. Kale kalıntıları ile ilgili kapsamlı çalışma yapıp sunmuştum. O kalıntılar korunacaktı. Geçmişte kalıntıların üzerine işhanı yapılma talihsizliğini yaşadı bu kent. Yeni devirde ise kalıntıların üzerinden yol geçirdiler, artık ise Şifa Hamamı önündeki kalıntıların üzerini kapattılar. Tarih, toprağın ve kumların altında kaldı” sözlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.