Trabzonspor’un şampiyonluk kutlamalarında Matthaios Tsahouridis krizi

Posted by

Trabzonspor, Muhteşem Lig’de 2021-2022 dönemini bitime 3 hafta kala şampiyon bitirmeyi garantiledi. 38 yıllık şampiyonluk hasretine son veren bordo-mavililer, İstanbul’un akabinde kutlamalarına Trabzon’da da devam etti.

Trabzonspor, öğle saatlerinde toplumsal medya hesabından kutlamalara katılacak isimlerin yer aldığı bir afiş paylaşırken, afişteki bir isim (Matthaios Tsahouridis) toplumsal medyada büyük yansılara sebep oldu.

Kendisini Pontus Rumu olarak tanımlayan Yunan müzisyen Matthaios Tsahouridis’in 19 Mayıs 1919’u “sözde Pontus Rumlarının Soykırımını Anma Günü” olarak her yıl sistemli bir biçimde toplumsal medya hesaplarından andığı, “sözde soykırım”ı anlatan Genoktonia isimli bir ağıt bestelediği ortaya çıktı.

Zafer Partisi Genel Lideri Ümit Özdağ, Trabzonspor’un kupa merasimiyle ilgili paylaşılan görselde yer alan sanatçı Matthaios Tsahouridis’e ait bir ikaz yaptı. Twitter’dan Trabzonspor idaresine seslenen Ümit Özdağ, “Matthaios Tsahouridis 19 Mayıs 1919’u kelamda Pontus soykırımı yıldönümü olarak anan bir kişi. Eminim bilmiyordunuz. Lütfen kutlamaya gölge düşürmesin. Fenerbahçeli bir dosttan uyarı” notunu yazdı.

Toplumsal medya üzerinden birtakım Trabzosporlu taraftarlar da Matthaios Tsahouridis’in şampiyonluk kutlamalarında sahneye çıkmasını eleştirdi. Gelen reaksiyonların üzerine Trabzonspor idaresi Matthaios Tsahouridis’i sahneye çıkarmaktan vazgeçti.

APOLAS LERMİ’DEN AÇIKLAMA

Sahneye çıkacak olan sanatkarlardan Apolas Lermi olarak tanınan Abdurrahman Lermi, toplumsal medya hesabı Twitter’dan açıklamalarda bulundu. Lermi, “Bu akşam Trabzonspor kupa merasiminde Matthaios Tsahouridis ile birlikte planladığımız program birtakım siyasi çevrelerin baskısından sonra Trabzonspor idaresi tarafından iptal edilmiştir. Benden tek başıma sahne yapmam istendi lakin bunu kabul etmedim. Matthaios sahneye çıkmazsa ben de çıkmayacağımı belirttim. Trabzonspor idaresi Yunanistan bayrağı sallayan 2 futbolcuya gösterdiği anlayışı 2 sanatkara gösteremedi” sözlerini kullandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.