Uyanış: Büyük Selçuklu yeni dönem ne vakit yayınlanacak? Uyanış: Büyük Selçuklu yeni dönem tarihi

Posted by

Uyanış: Büyük Selçuklu Dizisi, ekranın ayrılmaz bir modülü olarak Pazartesi gecesi dizi severlerle buluşacak. Ünlü simaların bulunduğu dizi, tarihi temasıyla dikkat çekiyor. TRT 1’de ekranlara gelen Uyanış: Büyük Selçuklu’nun dönem finaliyle yeni kısımların hangi tarihte ekranlara geleceği merak konusu oldu. Pekala Uyanış: Büyük Selçuklu’nun yeni dönemi için tarih belirlendi mi? İşte Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin ayrıntıları…

Son Kısımda Ne Oldu?

Sabbah ve Mitras, Baturalp ve Başulu ile Sencer ve Tapar’ı tuzağa düşürür. Sonunda Selçuklulara büyük bir darbe indirebileceklerini kanısına kapılan Sabbah ve Mitras, birden Melikşah’ı karşılarında gördü. İki taraf ortasında çıkan çatışmalar sonucunda taraflar kıymetli kayıplara uğrayacaktır.

Kovalamacasının akabinde Terken’in Karahanlı askerlerini çağırdığını ve hiç ummadukları bir vakitte Terken ve Tacülmülk’ü ele geçirdiğini bilen Zübeyde Hatun, durumu Melikşah’a haber verdi. Kuvel Kalesi’nin fethinden sonra Nizamülmülk ile bir arayışa çıkma planı sonunda onun geçmişini ve atalarını duymak için yeni bir hayata başlayacaktır. 

Büyük Selçuklu Yeni Dönem Tarihi

Uyanış Büyük Selçuklular’ın 35. yeni döneminin birinci kısmıyla ilgili şimdi bir açıklama yapılmadı. Lakin dizinin yeni döneminde değerli değişiklikler yapılacak.

Uyanış Büyük Selçuklu dizisinin son kısmı ile yaz ayının gelmesiyle birlikte yeni periyot için diziyle ilgili sert kararlar alındı. Dönem finali sonrasında yeni yayın periyodu dizide değişiklik olacağı düşünülüyor. Sinemanın senaryosu ve mevcut takımı değişecek. Yeni dönem içerisinde Sultan Melikşah periyoduna değinilmeyecektir.

Uyanış: Büyük Selçuklu’nun Konusu Nedir?

Anadolu’yu Türklere yurt edinen Selçuklu hükümdarı Sultan Alparslan’ın vefatından sonra idareye Melikşah geçti. Birebir gün sevdiği karısı Kıpçak Başulu’yu doğumda kaybettiğini öğrendi. Bu bebek devletin işleyişi açısından sorun teşkil etmektedir. Durumun gidişatına karar vermekte zorlanan Melikşah, bebeği Nizamülmülk’e teslim eder ve bir daha onu görmez.

Sultan Alparslan’ın vefatından sonra tahta çıkan Sultan Melikşah, Selçuklu devletinin gücünü pekiştirdi. Fakat gün geçtikçe düşman Melikşah’ı bir parazit üzere kuşattı. Artık düşman hem dışarıda hem içeride vardır.


Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.