Yunanistan polisi Meriç’te mahsur kalan mültecilere ulaştı

Posted by

Yunanistan, Türkiye hududunu da belirleyen Meriç Irmağı’nı geçmeye çalışırken bir adacığa sığınan ve günlerdir yardım bekleyen mültecilerin kurtarıldığını açıkladı.

Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis Twitter’dan yaptığı açıklamada, polisin göçmenleri bulduğunu ve sıhhat durumlarının yeterli olduğunu belirtti. Bakan, gebe olan bir göçmenin hastaneye kaldırıldığını belirtti.

DW’nin haberine nazaran kelam konusu mültecilerin Suriyeli olduğu belirtiliyor. Mülteciler, Yunanistan ya da diğer bir Avrupa Birliği (AB) üyesinin almaması halinde Türk yetkililerin kendilerini Suriye’ye göndereceğinden kaygı ediyor.

Yunanistan Göç Bakanı Mitarakis daha evvel yaptığı açıklamada göçmenlerin Yunanistan topraklarında olmadığını, ırmak üzerindeki adacıkta kimsenin görünmediğini belirtmişti. Göç Bakanı hususla ilgili olarak Türk makamlarını uyardıklarını da söz etmişti.

Gruptaki bir kişi İngiliz Channel 4 kanalına gönderdiği görüntü ve ses kayıtlarında adacıkta mahsur kaldıklarını, beş yaşında bir kız çocuğunun öldüğünü ve dokuz yaşında bir kız çocuğunun da acil tıbbi müdahaleye gereksinimi olduğunu söylemişti. (HABER MERKEZİ)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.