Intel Arrow Lake CPU Serisi Fast Throttle Teknolojisini Sunacak

Intel’in yeni nesil Arrow Lake işlemcileri, stres altında bile en iyi performansı sağlamak için “Hızlı Kısma” yani Fast Throttle termal yönetim teknolojisiyle gelecek.

Bilmeyenler için Fast Throttle (Hızlı Kısma) veya “Çekirdek Başına Termal Kısıtlama”, Intel’in 14. Nesil Raptor Lake Refresh işlemcilerinde kullandığı bir yöntemdir. İşlemcileriniz ısındığında tüm çekirdeklerin hızı düşer ve bu da termal kısıtlama veya TJMax (çipin maksimum termal eşiğini belirtmek için kullanılır) olarak adlandırılır. Bu durum sıcaklıkları düşük tutarken, sadece birkaç çekirdek aşırı ısınıyor olsa bile performansı büyük ölçüde etkiler ve performans düşüşlerine yol açar.

Intel, bir alternatif olarak 14. Nesil Raptor Lake Refresh ile Fast Throttle yani Hızlı Kısma’yı tanıttı ve sızıntıya göre özellik yaklaşan Arrow Lake Core Ultra 200 Masaüstü CPU’larda da bulunacak.

Fast Throttle, işlemci ısındığında bütün çekirdeklerin hızını kısmak yerine sadece ısınan çekirdeğin hızını kısıtlayarak diğer çekirdeklerin rutin şekilde çalışmasını sağlıyor. Bunu kontrol eden mekanizma ise Clock Modulation yani Saat Modülasyonu olarak adlandırılıyor. Açıp kapatma görevi gören bu yöntem sayesinde ısınan çekirdek bir süreliğine çalışmayı kesiyor. Soğuyunca tekrar çalışmaya devam ediyor bu sayede sistem performans kaybına uğramıyor.

Intel’in daha önce LGA-1851 soket türü için tasarlanmış “RL-ILM” adı verilen ek bir yükleme mekanizması geliştirdiğine dair söylentiler çıkmıştı. Sanırım Intel, Arrow Lake CPU’ları ile ilginç teknikler uygulamaya çalışıyor. Raptor Lake Refresh tarafındaki Fast Throttle performansı pek verimli gözükmüyordu. Umarım bu kez Intel kullanıcıları termal yönetim konusunda rahat bir nefes alabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx