Somon Balığıyla İlgili Efsane Bilgiler:

1. Fazla kokuyor
Bu sorunu yaşıyorsanız balığınızı fırında veya ızgarada pişirmekten daha yumuşak olan sous vide ile pişirin. Somon fazla pişirildiğinde, sizi bu deniz ürünlerini yemekten caydırabilecek balık tatlarını ve kokularını alabilir.

2. Rengi ne kadar sağlıklı olacağını belirler
Bazı somon türleri, zengin kırmızı renk tonuna sahip koyu renkli somonun daha iyi sattığı gerçeğine dayanarak renk ve gıda boyaları eklenmiştir. Ancak somon balığı her zaman doğal olarak koyu kırmızı değildir; sağlıklı çeşitler bile doğal olarak gri olabilir. Bu nedenle somonunuzun rengi içindeki besin miktarını belirlemez.

3. Somonun pul pul olması gerekiyor
Kaç kişi size somonun tamamen pişirildiğinde kolaylıkla pul pul döküleceğini söyledi? Gerçekte somon her zaman eşit şekilde pişmez. Genellikle bazı kısımları (göğüs yüzgeçleri) daha kalın, diğer kısımları (kuyruk) ise daha incedir; bu da somonunuzun kuyruk ucu pişmiş olsa bile orta kısmında çiğ et bulunabileceği anlamına gelir. Somonunuzun en kalın kısmının tamamen piştiğinden emin olmak için dijital gıda termometresi kullanın.

4. Somon derisi yenmez
Somon derisi besinlerle doludur ve %100 yenilebilir! Hatta suşi ruloları gibi dünyanın her yerinde çıtır çıtır kızarmış somon derisinden yapılmış lezzetler bile bulabilirsiniz. Derisi bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir ve aynı zamanda somonun pişirildiğinde aşırı kurumasını veya yanmasını da önler. Pek çok insan, balıkları nemli tutan somon balığını derisi yukarı bakacak şekilde pişirmeyi sever.

5. Bütün somon balığı aynıdır
Tek yönlü hazırlanmış somonu sevmiyor musunuz? O halde muhtemelen suşi veya sayısız sosla birlikte kullanılabileceği tüm farklı yollar da dahil olmak üzere sayısız biçimini görmemişsinizdir. Bu balığı denediyseniz ve beğenmediyseniz, başka bir hazırlama yöntemiyle deneyin; her biri tamamen farklı bir yeme deneyimi ve tadı sağlar.

6. O beyaz şeyleri kazımanız gerekiyor
Korkmayın, beyaz şeyler tamamen normal. Buna albümin denir ve bir restoranda ne tür somon satın alırsanız alın veya sipariş verirseniz verin, ortaya çıkması muhtemeldir. Bu sadece beyaz renkli bir proteindir ve somonun kas lifleri ısıtıldığında ve kasıldığında albümini dışarı ittiğinde ortaya çıkar. Doğal olarak balığın vücudunun bir parçasıdır ve insanlar tarafından tüketilmesi güvenlidir ancak balığın daha düşük sıcaklıkta pişirilmesi bunu önleyebilir.

7. Pahalı bir balıktır
Bu elit bir deniz ürünü türü değil! Elbette, nadir ve yabani somonu tercih ediyorsanız pahalı olabilir. Elbette yabani balıklarda lezzet daha az seyreltilir. Sezonunda somon satın almak da yardımcı olabilir; taze filetoları daha pahalı oldukları veya bulunamadığı zamanlar için dondurabilirsiniz. Konserve somon da daha ekonomiktir.
8. Pişirmesi zordur
Somonu pişirebileceğiniz tüm farklı yöntemlerle aslında pişirmesi en kolay balıklardan biridir. Tayda pişirin, haşlayın veya ızgara yapın; yüksek yağ içeriği bu balığı daha bağışlayıcı hale getirir, bu nedenle biraz fazla pişirilse bile yok olmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir