Steam’in Resmî Oyun Kolu Duyuruldu! (Ama Valve’ın Kendisi Geliştirmiyor)

Steam’in uzun yıllardır kendi resmî oyun kumandası çıkaracağı konuşuluyordu. Ancak şirket, bundan neredeyse 5 yıl önce bu cihazın üzerinde çalışmayı bırakmıştı. Bugün ise bu konuda bir gelişme yaşandı. Steam lisansı taşıyan bir oyun kolu resmen tanıtıldı.

Steam’in resmî kontrolcüsü olarak nitelendirilen cihaz, Valve tarafından yapılmıyor. Hori isimli bir şirket geliştirmiş. Ancak lisanslı bir Steam ürünü olmasından dolayı platformun resmi kontrolcüsü olarak tanımlanmış. Peki nasıl özelliklere sahip? Nerelere gelecek? Gelin bakalım.

Kontrolcünün tasarımı şöyle:

“Steam İçin Kablosuz Horipad” olarak isimlendirilen oyun kolu, PC odaklı bir kontrolcü. Steam Deck’in menü tuşları ve dokunmatik sensörlerine benzer kısımları var. Steam tuşu da dikkat çeken kısımlarından. Kontrolcünün bazı tuşlarının kişiselleştirilebileceği de gelen bilgiler arasında.

Tasarımının biraz tuhaf olduğunu söylemek yanlış olmaz. Ancak sarı ve mor renkler güzel durduğunu söylemek yanlış olmaz. Cihazda Bluetooth ve USB-C bağlantısı özellikleri bulunuyor.
Bunlar dışında genel anlamda günümüzdeki kontrolcülere benzediğini söyleyebiliriz.

Bu tarz bir kontrolcünün popüler olmama ihtimali çok düşük. Steam’de gamepad kullanarak oyun oynayanların sayısı bir hayli artmıştı. Valve da kontrolcü kullananlar için düzenli güncellemeler yayımlıyordu. Yeni tanıtılan oyun kolu, Valve tarafından geliştirilmese de lisanslı Steam ürünü olmasından dolayı muhtemelen ilgi görecektir. Tabii dünya çapında satışa çıkarsa.

Şimdilik sadece Japonya’da satılacak

Horipad, en başta sadece el konsolu kullanımının çok yaygın olduğu Japonya’da satışa sunulacak. Beyaz, siyah, neon sarı ve mor renklerle çıkış yapacak kontrolcünün fiyatı ise 50 dolar civarında. Diğer ülkelere gelip gelmeyeceği maalesef henüz bilinmiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx